Ոսկե ծիրան 11-րդ կինոփառատոնի չորրորդ օրն սկսվեց կրկին մամլո ասուլիսներով: Լրագրողների հետ հանդիպեցին և իրենց ֆիլմերը ներկայացրեցին Հայկական համայնապատկեր ծրագրում ընդգրկված “Շքամուտք” (ռեժ.` Լուսինե Սարգսյան), “Թևանիկ” (ռեժ.` Ջիվան Ավետիսյան), “Աստղ” (ռեժ.` Աննա Մելիքյան) խաղարկայինների և այնուհետ` նույն ծրագրում ընդգրկված “Անդին. հայոց ճանապարհորդության տարեգրություն, (ռեժ.` ՌուբենԳինեյ), “Բաժանորդը ժամանակավորապես անհասանելի է” ( ռեժ.` ԱրմանԵրիցյան) և “Կյանքը նորից սկսել. չհորինված պատմություն” (ռեժ.` ԻվանՏվերդովսկի) վավերագրականների հեղինակ ռեժիսորները: Կեսօրին կայացավ “Սոցիալական փոփոխությունների կինո” ծրագրի շրջանակներում իրականացվող հանրային բանավեճ- քննարկումը, որին որպես բանախոսներ հանդես եկան լեհ լեգենդար քաղաքական գործիչ Ադամ Միխնիկը, անվանի կինոգետ Ռիչարդ Պենյան, լրագրող Նունե Սարգսյանը և ոլորտի այլ մասնագետներ:
Օրակարգի կարևորագույն իրադարձություններից էր մամուլի ներկայացուցիչների համար նախատեսված կոկտեյլը, որն իրականացվել էր մեր երկար տարիների գործընկեր Երևանի կոնյակի գործարանի աջակցությամբ: Ուշագրավ է, որ հայ արվեստագետների կյանքի ամենավառ պահերը բացահայտող ARARAT արվեստի հավաքածուն աշխարհահռչակ Սերգեյ Փարաջանովի հոբելյանի առթիվ ամիսներ առաջ համալրվել էր յուրահատուկ տուփով «Ախթամար» կոնյակի սահմանափակ թողարկմամբ, որի ստեղծման համար ոգեշնչման աղբյուր են հանդիսացել «Նռան գույնը» ֆիլմի սրբապատկերային կերպարները. գեղարվեստական առումով «Նռան գույնը» անչափ մոտ է անկրկնելի, հարուստ ու հագեցած փնջով և հուզական պատմությամբ «Ախթամար»-ի գեղագիտությանը: Հուլիսի 16-ին մամուլի ներկայացուցիչների համար հատուկ կոկտեյլի միջոցառմանը առանձնահատուկ հմայք հաղորդեց փառատոնի պատվավոր հյուրերից հռչակավոր Ցզյա Չժանկեին նշված կոնյակի թողարկման որպես հուշանվեր հաձնումը:
Միջոցառման շրջանակներում փառատոնի գործընկեր “Վեդի Ալկո” ընկերությանը հաձնվեց “Ոսկե ծիրան” հուշամեդալ` արդյունավետ և երախտավոր համագործակցության համար:
Նշենք, որ իրադարձությանը փառատոնի բազմաթիվ հյուրերի հետ միասին ներկա էր նաև փառատոնի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն պրն. Ռալֆ Յիրիկյանը:
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի ունեցավ Նոր գերմանական կինո ծրագրի բացումը` “Աշխարհների միջև” (ռեժ.՝ Ֆեո Ալադաղ)-ի ցուցադրությամբ: Իրադարձությանը ներկա էին և հանդիսատեսին ողջույնի խոսք ասացին ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան պրն. Մորելը, Գյոթե Ինստիտուտի թբիլիսյան մասնաճյուղի տնօերնը և փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար տկն. Հարությունյանը: Տկն. Հարությունյանը պատիվ ունեցավ փառատոնի անունից ողջունելու հյուրերին և Գյոթե ինստիտուտին հանձնելու “Ոսկե ծիրան” հուշամեդալը:
ԹՈՒՄՈ կենտրոնում տեղի ունեցավ հանդիպում Գիդեոն Կոպելի հետ:
Երեկոյան փառատոնի հյուրերի մի մասը մասնակցեց Տոլմայի փառատոնին Սարդարապատում, մյուսները` “Կադանս” խմբի համերգին` Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում: Երեկոյան օրակարգը ներառեց Քեն Դավիդյանի հետ հանդիպումը Հենրիկ Մալյանի անվան թատրոնում, ինչպես նաև Երվանդ Ջանիկյանի և Անջելա Ռիչչի Լուկկիի “Բարբարոս երկիր” վավերագրականի երևանյան պրեմիերան “Մոսկվա” կինոթատրոնում: Օրն ամփոփվեց Շառլ Ազնավուրի հրապարակում բացօթյա համերգով և Պողոսյան այգիներում «Սիրիր ինձ» (ռեժ.՝ Մարինա Էր Գորբաչ, Մեհմեթ Բահադիր Էր) ֆիլմի ցուցադրությամբ:

The fourth day of GOLDEN APRICOT Yerevan 11th Festival started as usual with press conferences. The author-directors of The Abode, (dir.: Lusine Sargsyan), Tevanik, (dir.: Jivan Avetissyan), “Star” (dir.: Anna Melikyan), Andin Armenian Journey Chronicles, (dir.: Ruben Giney), The Subscriber is Temporarily Unreachable, (dir.: Arman Yeritsyan) and To Start Life Anew. A True Story (dir.: Ivan Tverdovskiy) met the journalists to present their films and answer to the questions.
A public debate in the frames of Cinema for Social Change programme was held where legendary political figure Adam Mikhnik, renowned film critic Richard Pena, Nune Sargsyan, a journalist and other experts at Nairi cinema in the afternoon.
The highlight of the day was the press cocktail which was realized by the generous support of Yerevan Brandy Company, our dedicated partner of many years. It is important to note that the ARARAT arts collection which depicts the most remarkable moments of the Armenian art people was enriched by the release of new production of “Akhtamar” cognac with a unique packaging a few months ago on the occasion of the Anniversary of Sergei Parajanov. The sacred visualisations of the “Colour of Pommegranat” of Parajanov have served a
s an inspiration for the creation of this packaging. Arguably, the incredibly rich and emotionally moving history of Akhtamar can be considered as artistically close to the aesthetics of “The Colour of Pommegranate”. On July 16 the Company made a special gift for one of our most prominent guests, Zia Zhangke granting him the mentioned special Cognac edition.
Apart from this, Vedi Alco, was granted with a special GOLDEN APRICOT medal for a rewarding cooperation.
It is important to note that Ralph Yirikian, the General Manager of VivaCell-MTS was present at the event.
On the second half of the day the “New German Cinema” programme was launched with the screening of Inbetween Worlds by Feo Aladag. The screening was preceded with opening speeches of the Ambassador of Germany in Armenia, H.E. Mr. Morell, the director of Goethe Institute in Tbilisi and Mrs. Susanna HArutyunyan, the Artistic Director of the Festival. Mrs. Susanna was honored to grant the Goethe Institute with a GOLDEN APRICOT medal.
A meeting with Gideon Koppel was held at TUMO centre.
In the evening some of our guests attended the DOLMA festival in Sardarapat, and others - the Cadance concert at Gafesjian Arts Centre. The evening agenda included the meeting with Ken Davidian at Henrik Malian theatre, as well as the Yerevan Premiere of “Barbaric Land” by Yervand Gianikian and Angella Ricci Lucci. The day was wrapped by a n open air concert at Charles Aznavour Square and an open air screening at Boghosian Gardens.