«Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմ» (ՀԹԿՊ) նախագիծը հայտարարում է հայտերի ընդունելություն ՀԹԿՊ կինոնախագծերի զարգացման աշխատաժողովի համար: Ծրագրին մասնակցել կարող են նախագծի հանդեպ հետաքրքրություն ունեցող հայ և թուրք կինոգործիչները: Աշխատաժողովը տեղի է ունենալու 2015թ. հուլիսի 13-14-ը, 12-րդ Ոսկե Ծիրան միջազգային կինոփառատոնի միջոցառումներին զուգահեռ:
Աշխատաժողովը բաղկացած է լինելու անհատական հանդիպումներից և կինոնախագծերի ներկայացումներից (project pitches): Աշխատաժողովին մասնակցելու համար կընտրվեն 10 կինոնախագիծ (5 նախագիծ Հայաստանից, 5՝ Թուրքիայից): Ընտրված դիմորդները կներկայացնեն իրենց գաղափարները միջազգային ժյուրին:
Հաղթող նախագիծը կպարգևատրվի 10.000 ԱՄՆ դոլար մրցանակով` The Black Sea Trust-ի աջակցությամբ, որն ԱՄՆ-ի German Marshall Fund-ի նախագիծն է:
Դիմելու վերջնաժամկետը 2015թ. հունիսի 10-ն է: Հունիսի 10-ից հետո ներկայացված հայտերը չեն դիտարկվելու:
Հայաստանի սահմաններից դուրս մասնակիցների ճանապարհի և կեցության ծախսերը (յուրաքանչյուր կինոնախագծից մեկ մասնակից) կապահովվի ՀԹԿՊ ծրագիրը:
ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ
Դիմելուհիմնականնախապայմանները`
- Ընդունվում են միայն կարճամետրաժ և վավերագրական կինոնախագծերի հայտեր:
- Ֆիլմի աշխատակազմը պետք է ընդգրկի մասնակիցներ երկու երկրներից՝ Հայաստանից և Թուրքիայից: Ֆիլմերը պետք է ստեղծվեն համատեղ արտադրությամբ:
Կարգն ու պայմանները՝
- Կինոնախագծերը պետք է համապատասխանեն Հայաստան-Թուրքիա համատեղ արտադրության համար: Համատեղ արտադրության հնարավորությունների համար տեղեկություն կարող եք ստանալ հետևյալ կայքից՝ www.cinemaplatform.org ՝ «Ֆիլմեր նկարել Հայաստանում» և «Ֆիլմեր նկարել Թուրքիայում» բաժիններից:
- Ֆիլմի գլխավոր աշխատակազմը (ռեժիսոր, սցենարիստ ևբեմադրող օպերատոր) պետք է լինի Հայաստանից և Թուրքիայից: Յուրաքանչյուր երկրից մասնակիցների ներգրավումը պետք է լինի առնվազն 35% - 65% հարաբերակցությամբ:
- Աշխատաժողովը կանցկացվի անգլերեն լեզվով: Ֆիլմերը ներկայացնելիս ևս անհրաժեշտության դեպքում կտրամադրվի թարգմանիչ: Սակայն թարգմանիչը չի մասնակցի ամբողջ աշխատաժողովին:
- Պարգևատրված նախագծի նկարահանումները պետք է ավարտված լինեն 2016թ. հուլիսին:
Դիմելուընթացակարգը`
Հետևյալ փաստաթղթերը պետք է ներկայացվեն անգլերեն լեզվով ամենաուշը 2015թ հունիսի 10-ին:
- լրացված դիմում-հայտ
- ռեժիսորի, պրոդյուսերի և սցենարի հեղինակի կենսագրությունները և CV-ները, ներադած լեզուների իմացությունը
- հայտատուի լուսանկարը
- մոտիվացիա (ռեժիսորի/պրոդուսերի – առավելագույնը 1 էջ)
- ֆիլմի համառոտ նկարագրություն – սինոփսիս (առավելագույնը 1 էջ)
- ֆիլմի հիմնական միտքը մեկ նախադասությամբ
- ֆիլմի համառոտ նկարագրություն և մեկնաբանությունը – թրիթմենթ (մինչև 10 էջ)
- ռեժիսորի / պրոդյուսերի տեսանկյունը նախագծի մասին (մինչև 1 էջ)
- ռեժիսորի և պրոդյուսերի ֆիլմոգրաֆիաները
- նախագծի զարգացման ժամանակացույցը/աշխատանքային գրաֆիկը
- բյուջեն
- ֆինանսական պլանը
Դիմում հայտը կարող եք բեռնել այստեղ Ոսկե Ծիրան միջազգային կինոփառատոնի կայքից՝ www.gaiff.am կամ www.dabhub.com, ինչպես նաև Հայաստան Թուրքի կինոպլատֆորմի կայքից՝ www.cinemaplatform.org. Խնդրում ենք բոլոր փաստաթղթերն ու հայտերը ուղարկել atcp@gaiff.am
էլեկտրոնային հասցեին, և կրկնօրինակն ուղարկել info@cinemaplatform.org:
Դիմումներիընտրությունը
- Դիմումները կգնահատվեն և կընտրվեն հայ և թուրք կինոգործիչներից բաղկացած Ընտրող հանձնաժողովի կողմից:
- Ընտրության վերջնական արդյունքները կհայտարարվեն Հունիսի 20-ին, 2015
ՀԹԿՊ-ն սկսել է գործել 2008 թվականից որպես համագործակցություն շահույթ չհետապնդող կազմակերպություններ «Անադոլու Քյուլթուրի» (Թուրքիա) և Ոսկե Ծիրան Երևանյան Միջազգային Կինոփառատոնի (Հայաստան) միջև: Այն մեկ ընդհանուր ցանց է երկու երկրների կինոգործիչների համար համագործակցության և համատեղ ֆիլմերի ստեղծման համար: Իր հիմնադրման օրվանից սկսած ՀԹԿՊ-ն աջակցել է 18 ֆիլմերի ստեղծմանը, որոց հեղինակները կինգործիչներ են Հայաստանից և Թուրքիայից:
Ծրագիրը հովանավորվում է ԱՄՆ-ի German Marshall Fund նախագիծ The Black Sea Trust-ի և Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի կողմից:

The Armenia-Turkey Cinema Platform (ATCP) project announces a call for applications for ATCP Project Development workshop. All interested Armenian and Turkish filmmakers are encouraged to apply. The workshop will be held in Yerevan on 13-14 July, 2015 as a parallel event to 12th GOLDEN APRICOT Yerevan International Film Festival.
The workshop will consist of trainings, presentations, one to one meetings and project pitches. 10 projects will be selected for the workshop (5 from Armenia and 5 from Turkey). The selected applicants will present their ideas to the international jury.
The winner will be awarded a prize of 10,000 USD with the support of The Black Sea Trust, A Project of the German Marshall Fund of the United States.
Filmmakers from Armenia and Turkey can apply for the workshop by June 10, 2015.
Applications sent after this date will not be considered.
Travel and accommodation expenses for participants from outside Armenia (one participant per project) will be covered by the ATCP project.
REGULATIONS
Main preconditions for applying are:
- Only short films and documentary projects are eligible.
- The crew should involve filmmakers from both countries: Armenia and Turkey and the films should be co-productions.
Other Rules and Conditions
- The film proposals are to be suitable for Armenia-Turkey co-production. For co-production opportunities, check Making Films in Turkey and Armenia parts of the following website: www.cinemaplatform.org
- Main crew of the film (director, script writer or DOP) has to be from Armenia and Turkey. The percentage of filmmakers from each country should be between 35% – 65%.
- The workshop will be held in English. A translator will be provided in case of necessity during the presentations. But there will be no translator during the workshop.
- The shooting of the awarded projects must be completed by July 2016.
Application Procedures
The following documents in English should be submitted no later than 10th of June, 2015:
- Application Form
- CV and short Bio of the producer, director and script writer’s including language skills;
- Photo of the candidate;
- Letter of motivation (max 1 page);
- Synopsis of the project (max 1 page);
- Story logline (in one sentence);
- Treatment (8-10 pages);
- Director’s / Producer’s statement on the project – up to 1 page
- Filmography of the producer and director;
- Time / Working schedule for project development;
- Budget;
- Finance Plan
You may find application form here on the GAIFF’s web-site: www.gaiff.am, www.dabhub.com and Platform’s website: www.cinemaplatform.org. Please send all documents and application forms to atcp@gaiff.am and copy to info@cinemaplatform.org
Application evaluation and selections
- The applications will be evaluated and selected by the Selection Committee consisting of Armenian and Turkish film professionals.
- Final selection results will be announced by 20 June, 2014.
ATCP began in 2008 as cooperation between the non-profit company Anadolu Kültür (Turkey) and the Golden Apricot Yerevan International Film Festival (Armenia). It is a common network for the filmmakers of both countries for cooperation and making films together. ATCP has supported the production of 18 films by filmmakers from Armenia and Turkey since it was established.
The Project is financially supported by the Black Sea Trust for Regional Cooperation and Calouste Gulbenkian Foundation.