Կինոցուցադրություններ
«Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հասարակական կազմակերպությունը, ՀՀ Մշակույթի նախարարության և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հետ համատեղ, Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ տարբեր երկրներում կազմակերպում է թեմատիկ ֆիլմերի ցուցադրություններ: Ծրագիրը կրում է «Այլևս երբեք» խորագիրը և ներառում է հանդիպումներ, սեմինարներ և ֆիլմերի ցուցադրություններ: Ընտրվել են տարբեր ժամանակահատվածներում նկարահանված՝ Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող վավերագրական և խաղարկային ֆիլմեր: Ներկայացված էին 20-ից ավելի հայ և արտասահմանցի ռեժիսորների ֆիլմեր:
Հաշվի առնելով քաղաքական, մշակութային և գեղարվեստական առանձնահատկությունները` յուրաքանչյուր երկրի համար կազմվում է և առանձին ծրագիր և ֆիլմացանկ:
Շնորհիվ «Ոսկե ծիրան»-ի կապերի և գործընկեր փառատոների հետ սերտ համագործակցության՝ «Այլևս երբեք» ծրագիրը հնարավոր դարձավ ներկայացնել տարբեր միջազգային հեղինակավոր կինոփառատոների պաշտոնական ծրագրերում: Հայաստանից մեկնած պատվիրակության ներկայացուցիչները, որոնց թվում էին պատմաբաններ, կինոքննադատներ, ռեժիսորներ ֆիլմերի ցուցադրությունից առաջ ներկայացնում էին ծրագրի նպատակն ու առաքելությունը, ապա ֆիլմի ավարտից հետո պատասխանում հանդիսատեսի հարցերին:
«Այլևս երբեք…» կինոցուցադրությունների ծրագրի առաջին կիսամյակում միջոցառումներ են կազմակերպվել արդեն յոթ երկրում, այդ թվում՝ Բելառուսում, Գերմանիայում, Շվեյցարիայում, Ֆրանսիայում, Բուլղարիայում, Լիտվայում և Թուրքիայում:
«Այլևս երբեք» ծրագրի առաջին կիսամյակը կամփոփվի Մոսկվայի 37-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում, որը տեղի է ունենալու հունիսի 19-ից 26-ը և ներառելու է Մեծ Եղեռնին նվիրված 7 ֆիլմի ցուցադրություն: Ծրագրի երկրորդ փուլը կմեկնարկի «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի ավարտից հետո:
Ծրագիրն իրականացվեց բարերար-գործարար Նորիկ Պետրոսյանի աջակցությամբ:
Յուրաքանչյուր երկրում կազմակերպված կինոցուցադրությունների և միջոցառումների մասին առանձին հակիրճ տեղեկատվությունը՝ ստորև:
Բելառուսում կայացած միջոցառումների մասին արդեն ներկայացրել էինք մարտի 13-ի մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Գերմանիա-Բեռլին, Մ. Գորկու անվան թատրոն
մարտ 7 - ապրիլ 6, 2015թ
«Այլևս երբեք» ծրագիրը Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում կազմակերպվեց Մաքսիմ Գորկու անվան թատրոնի հետ համատեղ: Ծրագրի համադրողն էր նշանավոր կինոօպերատոր, ռեժիսոր Ֆրեդ Քելեմենը: Ծրագրի նախնական գաղափարը Գերմանիայում վերածվեց հայկական մշակույթի մեկամսյակի՝ ստանալով «Պաղատանք» ընդհանուր խորագիրը: Մաքսիմ Գորկու անվան թատրոնի հրավերով բացման արարողությանը մասնակցեց և ֆիլմեր ներակայացրեց «Այլևս երբեք» ծրագրի համակարգող, կինոքննադատ Րաֆֆի Մովսիսյանը: Բեռլինում ցուցադրվեց ֆիլմերի հարուստ ընտրանի, ինչպես նաև տեղի ունեցավ Հարություն Խաչատրյանի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը: «Գերմանիան և ցեղասպանությունը» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ «Ոսկե ծիրան» Երևանի ՄԿՓ-ի պատվավոր նախագահ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լևոն Սարգսյանը:
Հանդիսատեսին ներկայացված ֆիլմերի ընտրանին՝
«Հոշոտված Հայաստան» - ռեժիսոր՝ Օսկար Ափֆել
«Տատիկիս դաջվածքները» - ռեժիսոր՝ Սյուզան Խարտալյան
«Անվերջ փախուստ, հավերժ վերադարձ» - ռեժիսոր՝ Հարություն Խաչատրյան (հանդիպում ռեժիսորի հետ)
«Նահապետ» -ռեժիսոր՝ Հենրիկ Մալյան
«Խավարում»- ռեժիսոր՝ Արա Երնջակյան
«Հողը» - ռեժիսոր՝ Դևրիմ Աքքայա
«Մենք նույն ջուրն ենք խմել» -ռեժիսոր՝ Սերժ Ավետիքյան
«Շների կղզին» - ռեժիսոր՝ Սերժ Ավետիքյան
«Սարոյանի հողը» – ռեժիսոր՝ Լուսին Դինք
«Քար, ժամանակ, հպում» - ռեժիսոր՝ Կարինե Թորոսյան
«Կարոտ» - ռեժիսոր՝ Ֆրունզե Դովլաթյան
«Ճչացողները» – ռեժիսոր՝ Կառլա Կարապետյան
«Ապագան ձգվում է հավերժ» - ռեժիսոր՝ Օզջան Ալփեր
«Կոմիտաս» - ռեժիսոր՝ Դոն Ասկարյան
«Ճանապարհորդություն դեպի Ամասիա» - ռեժիսոր՝ Ռենդի Բել
«1915» - ռեժիսորներ՝ Կարին Հովհաննիսյան, Ալեք Մուհիբյան
«Արարատ» - ռեժիսոր՝ Ատոմ Էգոյան
«Սպի» - ռեժիսոր՝ Ֆաթիհ Աքին
Շվեյցարիա- Նիոն, Նիոնի Վիժըն դյու Ռեել միջազգային կինոփառատոն
Ապրիլ 19, 2015թ
Նիոնի Վիժըն դյու Ռեել միջազգային 46-րդ կինոփառատոնն այս տարի կայացավ ապրիլի 17-ից 25-ը: «Ոսկե ծիրան»-ի առաջարկով փառատոնի շրջանակներում անցկացվեց հուշ-երեկույթ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին: Կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի 60-ամյա հոբելյանի առթիվ փառատոնի շրջանակներում անցկացվող նրա ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունները ևս ներառվեցին վերը նշված ծրագրի շրջանակներում:
«Մեր Ատլանտիդան» - ռեժիսոր՝ Արթուր Սուքիասյան
«Աքսորում երգողները»- ռեժիսոր՝ Նատալի Ռոզետտի
Ֆրանսիա-Փարիզ, Եվրոպա ֆիլմ ակտ միջազգային կինոփառատոն
մարտ 19-23, ապրիլ 3-7, մայիս 27, 2015թ
«Այլևս երբեք» ծրագիրը Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում կազմակերպվեց «Եվրոպա ֆիլմ ակտ» կինոփառատոնի շրջնականերում, որը եվրոպական ամենահայտնի փառատոներից մեկն է: Կարևոր ձեռքբերում է այն, որ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի կապակցությամբ հայկական ֆիլմերի բովանդակ ծրագիր ներկայացվեց Փարիզում՝ շուրջ 15 լիամետրաժ, վավերագրական և կարճամետրաժ հայկական ֆիլմեր: Ծրագիրն ու ֆիլմերը ներկայացնելու համար Հայաստանից մեկնած պատվիրակության թվում էին կինոգետներ Սուսաննա Հարությունյանը և Դավիթ Մուրադյանը, կինոռեժիսորներ Արա Երնջակյանը և Հարություն Խաչատրյանը:
«Ապրիլ»- ռեժիսոր՝ Վիգեն Չալդրանյան
«Պոլիս»- ռեժիսոր՝ Էրիկ Նազարյան
«Շների կղզին»- ռեժիսոր՝ Սերժ Ավետիքյան
«Հակոբ Հովնաթանյան»- ռեժիսոր՝ Սերգեյ Փարաջանով
«Նռան գույնը»- ռեժիսոր՝ Սերգեյ Փարաջանով
«Մենք ենք, մեր սարերը» - ռեժիսոր՝ Հենրիկ Մալյան
«Հնձան» - ռեժիսոր՝ Բագրատ Հովհաննիսյան
Բուլղարիա-Սոֆիա, Սոֆիայի միջազգային կինոփառատոն, Օդեոն կինոթատրոն
Մարտ 13-19, 2015թ
Սոֆիայի միջազգային կինոփառատոնը ճանաչում ունեցող հեղինակավոր կինոփառատոն է, որն այս տարի անց էր կացվում 19-րդ անգամ: Փառատոնի շրջանակներում ցեղասպանության ծրագրի ցուցադրությունները տեղի ունեցան Բուլղարիայի երեք քաղաքներում՝ Սոֆիայում, Պլովդիվում և Վառնայում: Փառատոնին հայկական կողմից ներկա էր կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը:
Սոֆիայի կինոփառատոնի շրջանակներում ցուցադրումների համար պատրաստվել էր հատուկ ազդագիր, որի վրա ծրագրի աջակիցների տարբերանշաններն էին, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հատուկ տարբերանշան անմոռուկը:
«Արտույտների ագարակը»- ռեժիսորներ՝ Վիտորիո և Պաոլո Տավիանի
«Անվերջ փախուստ, հավերժ վերադարձ»- ռեժիսոր՝ Հարություն Խաչատրյան
«Սպի»- ռեժիսոր՝ Ֆաթիհ Աքին
Լիտվա-Վիլնյուս, Վիլնյուսի միջազգային կինոփառատոն
մարտ 29, 2015թ
«Այլևս երբեք» ծրագրը Վիլնյուսում իրականացավ Վիլնյուսի “Կինոգարուն” (Kino Pavasaris) միջազգային 20-րդ հոբելյանական կինոփառատոնի շրջանակներում: «Ոսկե ծիրանի» գործընկեր կինոփառատոնը հուշ-երեկույթի կազմակերպման հիմնական գործառույթն իր վրա վերցրեց: Ելույթներով հանդես եկան Լիտվայում Հայաստանի Հանրապետության Արտակարգ և Լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Վիլնյուսի ՄԿՓ-ի տնօրեն Վիդա Ռամաշկիենեն: Ծրագրի պատմական ասպեկտը և ֆիլմերը ներկայացրեց կինոքննադատ Սուսաննա Հարությունյանը, որը նաև Վիլնյուսի միջազգային 20-րդ կինոփառատոնի պատվավոր ժյուրիի անդամ էր: Ֆիլմերի ցուցադրությանը ներկա էր Լատվիայի սեյմի պատգամավոր Ալգիս Կաշետան : Լիտվայում ծրագրի համակարգողն էր լիտվահայ ռեժիսոր Մարատ Սարգսյանը, որը մեծ նպաստ ունեցավ ծրագրի իրականացման հարցում:
«Շների կղզին»- ռեժիսոր՝ Սերժ Ավեդիկյան
Թուրքիա- Ստամբուլ, Ստամբուլի միջազգային կինոփառատոն
ապրիլ 12-19, 2015թ
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված ծրագիրը, որը Թուրքիայում կրում էր «Հարյուր տարվա ցավը» խորագիրը, անցկացվեց Ստամբուլի միջազգային կինոփառատոնի նախաձեռնությամբ: Ցուցադրվեցին Գյուլում Քլերի «Թուրքիա, լռության ժառանգություն» և Հաջի Օրմանի «Homo Politicus» ֆիլմերը (ի դեպ, այս ֆիլմը Թուրքիայում ստեղծված սակավաթիվ խաղարկային կինոնկարներից է Հայոց ցեղասպանության մասին և իրականացվել է Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի շրջանակներում):
Ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի երկօրյա սեմինարը, որին մասնակցում էին տասը ֆիլմ-նախագիծ՝ հինգ հայկական և հինգ թուրքական: Ներկայացված բոլոր ֆիլմերի նախագծերը Հայոց ցեղասպանության թեմայով էին: Հաղթող ճանաչվեց Սեդար Օնալի «Մայրիկ Դերդոն և նրա ընկուզենին» վավերագրական կինոնախագիծը: Այն պատմում է Եղեռնից փրկված Դերդո անունով կնոջ մասին, որը շարունակել է ապրել Թուրքիայում, պահպանել է իր ինքնությունն ու հավատքը և շուրջ 40 տարի է ակտիվ պայքարում է իր իրավունքների պաշտպանության համար:

Film screenings dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide
GOLDEN APRICOT Fund for Cinema Development NGO in association with the state commission on coordination of the events, devoted to the Centennial of the Armenian Genocide and the RA Ministry of Culture are organizing film screenings on the Armenian Genocide theme in a number of countries.
The program has got the headline "Never Again" and includes meetings, workshops and film screenings. The selected list included more than 20 films - both documentaries and feature films - of different years of production, made by Armenian and foreign directors.
Taking into account the political, cultural and artistic specialties, a separate program and list of films are drawn up and arranged for each country.
Thanks to GOLDEN APRICOT’s close cooperation with fellow festivals, the program “Never Again” was presented in the frames of world's most prestigious film festivals. The Armenian delegation, that included historians, film critics and film directors, introduced the mission and purpose of the program in the beginning and answered the questions of the audience at the end of the screenings.
In the first half-year of the “Never again” program events have already been organized in seven countries: Belarus, Germany, Switzerland, France, Bulgaria, Lithuania and Turkey.
The first phase of “Never Again” will be finalized during the 37thMoscow International Film Festival, which is scheduled to be held from 19 to 26 of June and will include screenings of seven films, dedicated to the Armenian Genocide. The second phase of the program will kick off after the 12thedition of the GOLDEN APRICOT IFF.
The project was implemented with the assistance of philanthropist-businessman Norik Petrosyan.
Below you can find some brief information about each country’s separate events and screenings.
The events, held in Belarus, have already been introduced during the press conference on March 13, 2015.
Germany, Berlin, M. Gorki Theater
March 7 - April 6, 2015
The “Never Again” program was organized in association with Maxim Gorki Theater in Berlin, Germany. The coordinator of the program was prominent cinematographer and director Fred Kelemen. The initial concept of the program turned into a month of Armenian culture in Germany, receiving the general headline "Petition". By the invitation of Maxim Gorki Theater the “Never Again” project coordinator, film critic Raffi Movsisyan was there to participate at the opening ceremony and present the films. Besides the rich selection of films, screened in Berlin, a retrospective of Harutyun Khachatryan's films also took place. GOLDEN APRICOT Yerevan IFF’s Honorary Chairman, Doctor of Historical Sciences, and Professor Levon Sargsyan delivered a lecture “Germany and the Genocide”.
Ravished Armenia, dir. Oscar Apfel
Grandma's Tattoos,-dir. Suzanne Khardalian
Endless Escape, Eternal Return, dir. Harutyun Khachatryan
Nahapet, dir Henrik Malyan
Eclipse, dir. Ara Yernjakyan
Diyar, dir. Devrim Akkaya
We Drank the Same Water, dir. Serge Avedikian
History of Dogs, dir. Serge Avedikian
SaroyanLand, dir. Lusin Dink,
Touchstone Touch, dir. Garine Torosyan
Screamers, dir. Carla Garapedian
Future Lasts Forever, dir. Özcan Alper
Komitas, dir. Don Askaryan
Voyage to Amasia, dir. Randy Bell
1915, dir.Garin Hovhannisian, Alec Mouhibian
Ararat,dir. Atom Egoyan
The Cut, dir. Fatih Akin
Switzerland, Nyon, Nyon Vision du Réel International Film Festival
April 19, 2015
Vision du Réel 46th Nyon International Film Festival was held from April 17 to 25. ByGOLDEN APRICOT’s suggestion an evening, devoted to the Centennial of the Armenian Genocide was organized within the frames of the festival.
The retrospective program of Harutyun Khachatryan’s films on the occasion of his 60th anniversary was also included into the above-mentioned program.
Our Atlantis, dir. Arthur Sukiassyan
Singing in exile, dir. Natalie and Turi Rosetti
Paris, France, Europe Film Act International Film Festival
March 19-23, April 3-7, May 27, 2015
In Paris the program “Never Again” was organized in the frames of “Europe Film Act” Film Festival, which is one of the most popular festivals in Europe.
The fact that a broad program on the Armenian Genocide Centennial was presented in Paris - around 15 feature, documentary and short Armenian films - is an important achievement. A delegation from Armenia, among which there were film critics Susanna Harutyunyan and David Muradyan and film directors HarutyunKhachatryan and Ara Yernjakyan, was in Paris to present the program and the films.
April, dir. Vigen Chaldranyan
Eclipse, Dir. Ara Yernjakyan
Bolis, dir. Eric Nazarian
Hakob Hovnatanian, dir. Sergei Parajanov
The Color of Pomegranates, dir. Sergei Parajanov
We and Our Mountains, dir Henrik Malyan
Winepress, dir. Bagrat Hovhannisyan
Sofia, Bulgaria, Sofia International Film Festival, Cinema “Odeon”
March 13-19, 2015
Sofia International Film Festival is a well-known and prestigious film festival, which was held for the 19th time this year. Within the frames of the festival screenings of the program, dedicated to the Genocide, took place in three Bulgarian cities: Sofia, Plovdiv and Varna. From the Armenian side the festival was attended by Harutyun Khachatryan.
For the film screenings in Sofia a special booklet was made with the logos of the supporters of the program, as well as the Armenian Genocide Centennial symbol - the flower forget-me-not.
The Lark Farm, dir Paolo and Vittorio Taviani
Lithuania, Vilnius, Vilnius International Film Festival
March 29, 2015
In Vilnius the “Never Again” program was realized during the Kino Pavasaris 20th jubilee International Film Festival. GOLDEN APRICOT’s partner festival took up the main function of organizing the evening. Ara Aivazian, Ambassador of RA to Lithuania, and Vida Ramashkiene, director of Vilnius IFF, delivered speeches. Susanna Harutyunyan, film critic, who was also an honorary jury member at the 20thVilnius International Film Festival, presented the program’s historical aspect and the films. Film screenings were attended by Algis Kašėta, Latvian Saeima deputy.
The coordinator of the program in Lithuania was Lithuanian-Armenian film director Marat Sargsyan, who made a great contribution to realize the program.
Turkey-Istanbul, Istanbul International Film Festival
April 12-19, 2015
The Armenian Genocide Centennial program was held through the Istanbul IFF initiatives under the headline of “Hundred Years of Pain”. During the program the films Turkey, a Legacy of Silence by Guillaume Clere and Homo Politicus by Haci Orman were screened (by the way, the latter is one of the few fiction movies about the Armenian Genocide, produced in Turkey, and realized in the frames of Armenia-Turkey Cinema Platform).
A two-day seminar of Armenia-Turkey Cinema Platform was held in the frames of the program. There were ten film projects presented: five Turkish and five Armenian. All of the film projects were on the Armenian Genocide. The winner was Sedar Onal’s Mother Derdo and Her Walnut tree documentary film project. It tells the story of genocide survivor Derdo, a woman who has continued to live in Turkey, retained her identity and faith and is fighting for her rights for over 40 years.