Հունիսի 15-ին «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնը ՀՀ Մշակույթի նախարարության, գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսով ազդարարեց փառատոնի 12-րդ մեկնարկը:
Ասուլիսի բանախոսներն են ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը, «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը, փառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը և գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը:
Փառատոնն այս տարի կանցկացվի հուլիսի 12-19-ը:
Լրագրողներին և հյուրերին ներկայացվեց փառատոնի այս տարվա պաշտոնական ազդագիրը, որի հեղինակն է դիզայներ Լիլիթ Մալխասյանը:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը պահպանել է հիմնական մրցութային անվանակարգերը: Իսկ ժյուրիների կազմերն այս տարի կգլխավորեն՝
• Խաղարկային ֆիլմերի միջազգային մրցույթ՝ Ռոբեր Գեդիգյան (Ֆրանսիա)
• Վավերագրական ֆիլմերի միջազգային մրցույթ՝ Մարեկ Հովարկա (Չեխիա)
• «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային մրցույթ՝ Հովիկ Հաբեշյան (Լիբանան)
• Հայկական համայնապատկեր ազգային մցույթ՝ Ալեքսանդր Գրոզև (Բուլղարիա)
Փառատոնն այս տարի ստացել է շուրջ 1600 հայտ՝ 105 երկրից, ինչը վկայում է փառատոնի նկատմամբ աճող հետաքրքրության և ներկայացվող ֆիլմերի աշխարհագրության ընդլայնման մասին (2014թ.-ին` 1500 հայտ շուրջ 95 երկրից):
12-րդ «Ոսկե ծիրանի» առանցքում կլինեն Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմերի ցուցադրությունները: Փառատոնի շրջանակներում կիրականացվի Մեծ Եղեռնին նվիրված ծավալուն երկու ծրագիր` «Մենք կանք» և «Այլևս երբեք»:
«Ոսկե ծիրան»-ի` ավանդական դարձած Երևանյան պրեմիերաներ, Հետահայաց ցուցադրություններ և Հարգանքի տուրք արտամրցույթային ծրագրերն այս տարի ևս հանդիսատեսին և կինոսեր հասարակությանը կծանոթացնեն համաշխարհային կինոարվեստի գլուխգործոցների հետ:
Կինոցուցադրությունները կզուգորդվեն ուսանողների և կինոյի սիրահարների համար անցկացվող վարպետության դասերով:
Փառատոնի օրերին կկայանա նաև «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» ծրագիրը, որն այս տարի կիրականացվի ՀՀ Մշակույթի նախարարության հետ համատեղ և որին կմասնակցեն տարբեր երկրների մշակույթի նախարարներ: Ծրագրի շրջանակներում կցուցադրվեն մասնակից երկրներում վերջին տարիներին նկարահանված լավագույն ֆիլմերը:

GOLDEN APRICOT Yerevan International Film Festival in a joint press conference with the Ministry of Culture of RA, general Partner VivaCell-MTS and the Yerevan Municipality announced the 12th edition of the festival.
The speakers were: Artur Poghosyan (Deputy Minister of Culture of RA), Ralph Yirikian (VivaCell-MTS General Manager), Aram Sukiasyan (Deputy Mayor), Harutyun Khachatryan (GOLDEN APRICOT IFF Founder-Director), Mikayel Stamboltsyan (GOLDEN APRICOT IFF Program Director) and Susanna Harutyunyan (GOLDEN APRICOT IFF Artistic Director).
The 12th edition of the festival is scheduled to be held from July 12-19.
The official poster of the 12th GOLDEN APRICOT IFF, which was created by designer Lilit Malkhasyan, was presented to journalists and guests.
GOLDEN APRICOT has kept its main competition programs unchanged.
The juries will be headed by:
·International Feature Competition - Robert Guédiguian (France)
·International Documentary Competition –Marek Hovorka (Czech Republic)
·Apricot Stone International Short Film Competition – Hovik Habechyan (Lebanon)
·Armenian Panorama National Competition – Aleksander Grozev (Bulgaria)
The Festival has received more than 1600 film submissions from 105 countries, which once again proves the growing interest towards the festival and shows the expanding geography of submitting countries (previous year: 1500 submissions from 95 countries).
One of the important themes of the 12th GOLDEN APRICOT will be the Armenian Genocide. Two big programs will be arranged within the frames of the festival, dedicated to Genocide: WE EXIST and NEVER AGAIN.
GOLDEN APRICOT’s traditional Yerevan Premieres, Retrospectives and Tributes will present the masterpieces of world cinema to the spectators.
Film screenings will be accompanied by workshops for students and film amateurs.
The program DIRECTORS ACROSS BORDERS this year will be implemented in collaboration with the Ministry of Culture of RA and will host ministers of culture from different countries. The best films of the participating countries will be screened as part of the program.