«Կինոտավր» 26-րդ կինոփառատոնում հաղթող է ճանաչվել Աննա Մելիքյանի «Սիրո մասին»`հինգ կարճ պատմությունների անթոլագիան, որընաևարժանացել է կինոդիստրիբյուտորների ժյուրիի մրցանակին:
Աննա Մելիքյանը կինո և հեռուստառեժիսոր է, ում ֆիլմերը մրցանակներ են ստացել տարբեր կինոփառատոներում: 2008-ին հանրահայտ Սանդենս կինոփառատոնին (ԱՄՆ) նա արժանացել է լավագույն ռեժիսուրայի մրցանակին «Ջրահարսը» ֆիլմի համար: Նույն թվականին «Ջրահարսն» ստացել է Բեռլինի կինոփառատոնի «ՖԻՊՐԵՍՍԻ» մրցանակը, ինչպես նաև հաղթել «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի հիմնական խաղարկային մրցույթում:
Variety ամսագիրն Աննա Մելիքյանին ընդգրկել է տասը ամենահեռանկարային ռեժիսորների ցանկում:
«Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի տնօրինությունը և անձնակազմը սրտանց շնորհավորում են Աննա Մելիքյանին և մաղթում նորանոր ձեռքբերումներ:

The winner of the 26th Kinotavr Film Festival is Anna Meliqyan’s “About love”, an anthology of five short stories which also won the distributers jury’s prize.
Anna Melikian is a Russian-Armenian TV and film director, whose films have won several prizes at various film festivals. In 2008 she was awarded the Sundance Film Festival Directing Award for the film "Mermaid". The same year "Mermaid" received the Berlin IFF FIPRESCI prize, as well as won the Golden Apricot IFF Grand Prix.
She was listed in the Top 10 of most perspective film directors by Variety magazine.
Golden Apricot IFF's management and staff cordially congratulate Anna Melikian and wish her lots of success.