«Ոսկե ծիրան» Երևանի 12-րդ միջազգային կինոփառատոնը մամլո ասուլիսով ներկայացրեց նաև այս տարվա արտամրցույթային ծրագրերը՝ մանրամասներ տալով Երևանյան պրեմիերաներ, Հարգանքի տուրք և Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին նվիրված ծրագրերի, ինչպես նաև փառատոնի բացման և փակման ֆիլմերի մասին:
Փառատոնի ծրագրերում կներկայացվեն համաշխարհային հնչողություն ստացած մրցանակակիր ֆիլմեր, մասնավորապես՝ Կաննից, Բեռլինից և Վենետիկից: Ընդհանուր առմամբ կցուցադրվի մոտ 200 ֆիլմ:
ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ ՊՐԵՄԻԵՐԱՆԵՐ
Իրենց Երևանյան պրեմիերաները կունենան Բեռլինի կինոփառատոնի «Ոսկե արջ» մրցանակին արժանացած Ջաֆար Փանահիի «Տաքսի» (Իրան, 2015), անվանի շվեդ ռեժիսոր Ռոյ Անդերսոնի Վենետիկի կինոփառատոնի «Ոսկե առյուծ»-ի մրցանակակիր սև կատակերգությունը՝ «Աղավնին նստել էր ճյուղին՝ մտորելով կյանքի մասին» (Շվեդիա/Նորգեգիա/Ֆրանսիա/Գերմանիա, 2014) և ամերիկացի անկախ կինոգործիչ Ռոբ Նիլսոնի «Կամուրջ դեպի սահման» (ԱՄՆ, 2014) ֆիլմերը:
ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ՝ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՅՈՒՐԵՐՈՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻՆ
Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի կապակցությամբ 12-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի առանցքում կլինեն թեմատիկ ֆիլմերի ցուցադրություններ: Փառատոնի շրջանակներում կիրականացվի Մեծ Եղեռնին նվիրված երկու ծավալուն ծրագիր՝ «Մենք կանք» և «Այլևս երբեք»:
Մենք կանք
խորագրի ներքո կցուցադրվեն հայ և արտասահմանցի ռեժիսորների տարբեր ժամանակահատվածներում նկարահանված ֆիլմերը, որոնք անդրադառնում են Հայոց ցեղասպանությանը:
Հանդիպում ցուցահանդեսում, Ներսես Հովհաննիսյան, Հայաստան
Ապրիլ, Վիգեն Չալդրանյան, Հայաստան
Արարատ, Ատոմ Էգոյան, Կանադա/Ֆրանսիա
Artmenians, Ռիկարդու Էշպիրիտու Սանտու, Պորտուգալիա
Արյունակից եղբայրներ, Քես Սխափ, Նիդեռլանդներ
Պոլիս, Էրիկ Նազարյան, Թուրքիա
Երկունք, Ֆրունզե Դովլաթյան, Հայաստան
Խավարում, Արա Երնջակյան, Հայաստան
Գերմանիան և գաղտնի ցեղասպանությունը, Մայքլ Հակոբյան, ԱՄՆ
Տատիկին դաջվածքները, Սյուզան Խարտալյան, Շվեդիա
HomoPoliticus, Հաջի Օրման, Թուրքիա
Մխրճում կրակի մեջ, Համլետ Դուլյան, Ռուսաստան
Նահապետ, Հենրիկ Մալյան, Հայաստան
Կարոտ, Ֆրունզե Դովլաթյան, Հայաստան
Ուրիշ հայրենիք. ՄարիաՅակոբսենիօրագրությունը, Վրեժ Պետրոսյան, Հայաստան
Մեր Ատլանտիսը, Արթուր Սուքիասյան, Հայաստան/Ֆրանսիա/Թուրքիա
Երգը տարագրության մեջ, Նատալի Ռոսսետտի, Տուրի Ֆինոկկիառո, Բելգիա/Լեհաստան/Ֆրանսիա
Գետը կարմրել էր, Մայքլ Հակոբյան, ԱՄՆ
Թուրքիա. ժառանգած լռություն, Աննա Բենժամեն, Գիյոմ Կլեր, Ֆրանսիա
Ձայներ լճից, Մայքլ Հակոբյան, ԱՄՆ
Մենք, Արտավազդ Փելեշյան, Հայաստան
Տղաս, ո՞ւր է Երփրատը, Ռուբեն Փաշինյան, Հայաստան
Փրկության քարտեզ, Արամ Շահբազյան, Հայաստան
Այլևս երբեք
ծրագիրը կանդրադառնա տարբեր ցեղասպանությունների մասին նկարահանված դասական և նոր շրջանի ֆիլմերին:
Մարդն իր ժամանակի առաջ, Հենրի Չար, ԱՄՆ
Կորչակ, ԱնջեյՎայդա, Գերմանիա/Լեհաստան/Ֆրանսիա
Մորգենթաու, Մաքս Լևկովիչ, ԱՄՆ
Գիշեր և մշուշ, Ալեն Ռենե, Ֆրանսիա
Մեր պետականությունը, Ալանիս Օբոմսավին, Կանադա
Փյունիկ, Քրիստիան Փեցոլդ, Գերմանիա
Ճչացողները, Կարլա Կարապետյան, Մեծ Բրիտանիա
Սպանության գործողությունը, Ջոշուա Օփենհայմեր, Դանիա
Լռության հայացքը, Ջոշուա Օփենհայմեր, Դանիա
Անհետացած պատկերը, Ռիթհի Պան, Ֆրանսիա/Կամբոջա
Մարգարտե կոճակը, Պատրիսիո Գուսման, Ֆրանսիա/Չիլի/Իսպանիա
ՀԱՐԳԱՆՔԻ ՏՈՒՐՔ
Այս տարի ևս «Ոսկե ծիրան»-ը հարգանքի տուրք կմատուցի հայ կինոյի վարպետներին: Ցուցադրություններ կլինեն` նվիրված Հենրիկ Մալյանի և Հենրիկ Մարգարյանի 90, Լևոն Աթոյանցի 85 և Հարություն Խաչատրյանի 60-ամյա հոբելյաններին: Կցուցադրվեն Հենրիկ Մալյանի «Կտոր մը երկինք» (Հայաստան, 1980), Հենրիկ Մարգարյանի «Տերտերին ուխտը» (1964), օպերատոր Լևոն Աթոյանցի նկարահանած «Ավդոյի մեքենան» (1966), ինչպես նաև Հարություն Խաչատրյանի «Սպիտակ քաղաք» (1988) ֆիլմերը: Հարգանքի տուրք կմատուցվի նաև անվանի բելառուս վավերագրող Վլադիմիր Դաշուկի պատվին և կցուցադրվի «Կյանքը, ինչպես որ կա» (2013) ֆիլմը:
ՀԱՅԵՐ` ՀԱՅԱՑՔ ՆԵՐՍԻՑ ԵՎ ԴՐՍԻՑ
Հայաստանի մասին պատմող հայ և օտարազգի հեղինակների ֆիլմերին անդրադարձող ծրագիրը այս տարի ներառում է 26 ֆիլմ::
ԲԱՑՄԱՆ ԵՎ ՓԱԿՄԱՆ ՖԻԼՄԵՐ
«Ոսկե ծիրան» Երևանի 12-րդ կինոփառատոնի մեկնարկը կազդարարվի ՌոբերԳեդիգյանի (Կետիկյան)` Կաննի հատուկ ցուցադրությունների շարքում ընդգրկված «Խենթ պատմություն» (Ֆրանսիա, 2015) ֆիլմի ցուցադրությամբ:
Փառատոնը կեզրափակվի Համո Բեկնազարյանի «Նամուս» (1925) ֆիլմով՝ նվիրված առաջին հայկական կինոնկարի իննսունամյա տարելիցին:
Բանախոսներ՝
Արա Խանջյան՝ «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի փոխտնօրեն
Տաթևիկ Մանուկյան` «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի միջազգային բաժնի ղեկավար
Րաֆֆի Մովսիսյան`«Ոսկե ծիրան»-ի ՄԿՓ-ի ծրագրերի համադրող, կինոքննադատ
Վարդան Հակոբյան` ընտրող հանձնաժողովի անդամ
Արթուր Վարդիկյան` ընտրող հանձնաժողովի անդամ
«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնն իրականացվում է ՀՀ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Փառատոնի գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:

GOLDEN APRICOT Yerevan International Film Festival presented the out of competition film programs of the 12th edition of the festival, giving details on Yerevan Premieres,Tributes, screenings dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, as well as the opening and closing films of the festival.
The festival programs will feature critically acclaimed award-winning films from Cannes, Berlin and Venice film festivals. Around 200 films will be shown during the festival.
YEREVAN PREMIERES
Among Yerevan premieres there areTaxi by Jafar Panahi(Iran, 2015), the winner of the Golden Bear of Berlin film festival, renowned Swedish director Roy Anderson’s A Pigeon Sat On a Branch Reflecting On Existence (Sweden / Norway / France / Germany, 2014), the "Golden Lion" winner of the Venice film festival and A Bridge to a Border(US, 2014), by American independent filmmaker Rob Nilsson.
FILM SCREENINGS DEDICATED TO THE CENTENIAL OF THE ARMENIAN GENOCIDE
On the occasion of the Armenian Genocide centennial the 12th GOLDEN APRICOT will focus on thematic films. Two big programs will be arranged within the frames of the festival, dedicated to Genocide: WE EXIST and NEVER AGAIN.
We exist
this will include films of various years byboth Armenian and foregone filmmakers concerning the Armenian Genocide.
A Meeting at an Exhibition, Nerses Hovhannisyan, Armenia
April, Vigen Chaldranian, Armenia
Ararat, Atom Egoyan, Canaca/France
Artmenians, Ricardo Espírito Santo, Portugal
Blood Brothers, Kees Schaap, The Netherlands
Bolis, Eric Nazarian, Turkey
Delivery, Frunze Dovlatyan, Armenia
Eclipse, Ara Yernjakyan, Armenia
Germany and the Secret Genocide, Michael Hagopian, USA
Grandma's Tattoos, Suzanne Khardalian, Sweden
Homo Politicus, Hacı Orman, Turkey
Immersion into the Fire, Hamlet Dulyan, Russia
Nahapet, Henrik Malyan, Armenia
Nostalgia, Frunze Dovlatyan, Armenia
Other Homeland: Diaries of Maria Jacobssen, Vrezh Petrosyan, Armenia
Our Atlantis, Arthur Sukiassyan, Armenia/France/Turkey
Singing in Exile, Nathalie Rossetti & Turi Finocchiaro, Belgium/Poland/France
The River Ran Red, Michael Hagopian, USA
Turkey, the Legacy of Silence, Anna Benjamin, Guillaume Clere, France
Voices From the Lake, Michael Hagopian, USA
We, Artavazd Peleshyan, Armenia
Where is the Euphrates, son?, Ruben Pashinyan, Armenia
Map of Salvation, Aram Shahbazyan, Armenia
NEVER AGAIN
will feature classic and new films about various genocides
A Man Before His Time, Henri Charr, USA
Korczak, Andrzej Wajda, Germany/Poland/France
Morgenthau, Max Lewkowicz, USA
Night and Fog, Alain Resnais, France
Our Nationhood, Alanis Obomsawin, Canada
Phoenix, Christian Petzold, Germany
Screamers, Carla Garapedian,UK
The Act of Killing, Joshua Oppenheimer, Denmark
The Look of Silence, Joshua Oppenheimer, Denmark
The Missing Picture, Rithy Phan, France/Cambodia
The Pearl Button, Patricio Guzman, France/Chile/Spain
TRIBUTES
As always GOLDEN APRICOT will pay tributes to the masters of the Armenian cinema. There will be screenings devoted to Henrik Malyan’s and Henrik Margaryan’s 90th, Levon Atoyants’ 85th and Harutyun Khachatryan’s 60th anniversaries. A piece of sky(1980) by Hanrik Malyan, The Priest's Promise (1964) by Henrik Margaryan and Avdo’s car(1966) by cinematographer Levon Atoyants will be screened, as well as Harutyun Khachatryan’s White Town (1988). Also an evening will be held in memory Belarus documentary filmmaker Vladimir Dashuk. His film Life as It is will be screened.
ARMENIANS. INTERNAL AND EXTERNAL VIEW
The program that presents films about Armenia made by Armenian and foreign filmmakers this year will include 26 films.
OPENING AND CLOSING FILMS
The opening of the GOLDEN APRICOT 12th Yerevan International Film Festival will be announced with the screening of Don't Tell Me the Boy Was Mad (France, 2015), a film by Robert Guédiguian, whichwas selected for the Special Screenings section in 2015 Cannes Film Festival.
The festival will conclude with the screening of Namus by Hamo Beknazaryan, which this year celebrates its 90th anniversary.