Ռոբեր Գեդիգյանը՝ 12-րդ «Ոսկե Ծիրան»-ի միջազգային խաղարկային մրցույթի ժյուրիի նախագահ
Ֆրանսիացի ռեժիսոր, դերասան, սցենարիստ և պրոդյուսեր Ռոբեր Գեդիգյանը կգլխավորի «Ոսկե ծիրան»-ի միջազգային խաղարկային մրցույթի ժյուրին:
Գեդիգյանն արդեն 35 տարի է ստեղծագործում է կինոյի ասպարեզում և հաստատուն տեղ ունի իր սերնդի լավագույն ֆրանսիական կինոգործիչների շարքում: Նրա հեղինակած շուրջ երկու տասնյակ ֆիլմերը պատկանում են ամենատարբեր ժանրերի՝ կատակերգություններ, դրամաներ, պատմական ֆիլմեր և այլն: Անկախ ժանրից՝ բոլոր այս ֆիլմերում վառ փայլում է ռեժիսորի խորը հոգևոր աշխարհընկալումը և մարդասիրական վերաբերմունքն իր հերոսների նկատմամբ: Ֆրանսիացի կինոգետները Գեդիգյանին կոչել են «Մարսելի աշխատավոր դասի երգիչ»:
Ռոբեր Գեդիգյանը ծնվել է 1953 թվականին Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում՝ հայ հոր և գերմանուհի մոր ընտանիքում: Մինչ օրս ապրում է Մարսելում, որը նրա ֆիլմերի մշտական միջավայրն է: Ուսանել է Փարիզի համալսարանի սոցիալական գիտությունների բաժնում:
1980-ից կինոյի ասպարեզում է: Հիմնականում հայտնի էր իր սոցիալական ֆիլմերով, սակայն համաշխարհային ճանաչում ստացավ 1996 թվականին «Մարիուսն ու Ժանեթը» կատակերգության հաջողությունից հետո: Ֆիլմն արժանացել է Կաննի «Հատուկ հայացք» ծրագրի մրցանակին, «Դելյուկ», «Լյումիեր» մրցանակներին, ինչպես նաև Ժնևի, Ֆիգեյրա դա Ֆոսի (Պորտուգալիա), Հայֆայի (Իսրայել) միջազգային փառատոների Մեծ մրցանակին:
Գեդիգյանի ֆիլմերը մշտապես ընդգրկվում են եվրոպական հեղինակավոր՝ Կաննի, Բեռլինի Սան-Սեբաստյանի և այլ կինոփառատոների մրցութային ծրագրերում:
2001 թվականին Եվրոպական կինոակադեմիայի մրցանակաբաշխության ժամանակ Գեդիգյանն արժանացավ Կինոքննադատների միջազգային ասոցիացիայի (ՖԻՊՐԵՍՍԻ) մրցանակին «Քաղաքը հանգիստ է» կինոնկարի համար:
Մրցանակների է արժանացել ոչ միայն ռեժիսորը, այլև նրա դերասանական կազմը: «Մարիուսն ու Ժուլյետը» ֆիլմի դերասանուհի Արիան Ասկարիդը, ով նաև Գեդիգյանի կինն է, իր աշխատանքի համար պարգևատրվել է Ֆրանսիայում կինոոլորտի ամենապատվավոր՝ «Սեզար» մրցանակով: Նույն պարգևին է արժանացել Գեդիգյանի «Մարսյան դաշտի անցորդը» (2005) կինոնկարի գլխավոր դերակատար Միշել Բուքեն:
Մի շարք ֆիլմերում Գեդիգյանն անդրադարձել է հայկական թեմային: Այս տարվա Կաննի կինոփառատոնի հատուկ ցուցադրությունների շարքում ընդգրկվել էր Գեդիգյանի «Խենթ պատմություն» խաղարկային կինոնկարը, որը բարձրաձայնեց Հայոց ցեղասպանության թեման այդ կարևորագույն կինոհարթակում:
2006 թվականին Գեդիգյանն իր «Ուղևորություն դեպի Հայաստան» ֆիլմի համար արժանացել է «Ոսկե ծիրան» կինփառատոնի «Արծաթե ծիրան» հատուկ մրցանակին:

Robert Guédiguian, French film director, actor, screenwriter and producer will be the head of jury of GOLDEN APRICOT Yerevan International Film Festival.
Guédiguian has been working for about 35 years in the film industry and is one of the best French filmmakers of his generation. He has over two dozen films in the genres of comedy, drama, history, etc. All of his films glow with the directors deep psychological world and humanity towards his characters. French Filmmakers call him “Marseille's working-class singer”.
Robert Guédiguian was born in 1953 in Marseille to a family with a German mother and an Armenian father. He still lives in Marseille, where he films most of his work. He studied social studies in the University of Paris. Guédiguian started working for the film industry since 1980. He is mostly famous for his social films, but he became famous worldwide in 1996 after his hit comedy Marius et Jeannette. The film has recieved a prize in Un Certain Regard at Cannes, as well as the Louis Delluc Prize and Lumières Award. The film also won the Grand Prix in Geneva IFF (Switzerland), Figueira da Foz IFF (Portugal) and Haifa IFF.
Guédiguian’s films are always included in competition programs at Cannes, Berlin, San Sebastian and other European film festivals.
In 2001, at the European film academy awards Guédiguian was awarded International Federation of Film Critics (FIPRESCI) award for his film “The Town Is Quiet”.
Awards have been given to not only the director, but also his actors. “Marius et Jeannett’s” actress Ariane Ascaride, who is also Guédiguian’s wife, won Best Actress César Award, most prestigious award in the French film world, for her role in Marius et Jeannette. The same award has also won Michel Bouquet for his work in Guédiguian’s “The Last Mitterrand”.
Guédiguian has spoken about the Armenian issues in many of his films. This year his Don't Tell Me the Boy Was Mad was selected to be screened in the Special Screenings section at the 2015 Cannes Film Festival. The film presented the theme of the Armenian Genocide on this most important of platforms in the world of modern cinema. In 2006 Guédiguian’s “Trip to Armenia” won “Silver Apricot” award at GOLDEN APRICOT.
Guédiguian’s “ Don't Tell Me the Boy Was Mad ” is to open GOLDEN APRICOT 12th Yerevan International Film Festival.