Թորուն Նյեն (Նորվեգիա)
Ծնվել է 1950-ին: 1978- 81 թթ. կինո և մեդիագիտություն է ուսանել Ստոկհոլմի համալսարանում: 1971-ից արտահաստիքային աշխատակից է եղել կինոյում և հեռուստատեսությունում, այդ թվում` Norsk Film AS-ում, NRK-ում (Նորվեգական հեռուստառադիոընկերություն), հանդես է եկել որպես կարճամետրաժ ու վավերագրական ֆիլմերի պրոդյուսեր: 1980-ից սերտորեն համագործակցում է Նորվեգիայի կարճամետաժ ֆիլմերի փառատոնի հետ: 1992-ից մինչև 2011-ը եղել է Նորվեգիայի Կարճամետաժ ֆիլերի փառատոնի տնօրենը, իսկ այժմ գեղարվեստական ղեկավարն է:
Ալյոնա Շումակովա (Իտալիա)
Ծնվել է Մոսկվայում: Ուրբանոյի համալսարանը (Իտալիա) որպես լեզվի և գրականության մասնագետ ավարտելուց հետո համագործակցել է իտալական տարբեր թատերական հաստատությունների հետ` Սանկտ Պետերբուրգի Կոմիսարժևսկայայի անվան թատրոնի մասնակցությամբ թատերական սեմինարներ կազմակերպելով Ուրբինոյի համալսարանում: 2004-ին նախապատրաստել և թարգմանել է Ռեզո Գաբրիաձեի “Ստալինգրադի ճակատամարտը” ներկայացման ցուցադրությունը Santarcangelo dei Teatri թատերական փառատոնում: 2002-04 թթ. Բոլոնիայի ֆիլմադարանում ղեկավարել է իտալա-խորհրդային արխիվային կինոհավաքածուի հետ կապված աշխատանքը: Լինելով խորհրդային կինոյի մասնագետ` որպես համադրող/կինոխորհրդատու մասնակցել է քննախոսականների պատրաստմանն ու հետահայաց ցուցադրությունների կազմակերպմանը Իտալիայում և արտասահմանում (2002-11): 2004-11թթ. եղել է Վենետիկի բիենալեի խորհրդատուն` նախկին ԽՍՀՄ երկրների ֆիլմերի ընտրության գծով: Այժմ Հռոմի ԿՓ-ի խորհրդատուն է: 2003-ից խորհրդային և ռուսական կինոյի վերաբերյալ դասախոսում է Իտալիայի և այլ երկրների համալսարաններում: Թարգմանություններ է կատարում ռուսերենից իտալերեն (Իվան Վիռիպաև, “Թթվածինը”, Ալեքսանդր Սոկուրով, “Օվկիանոսի մեջտեղում”, “Բորիս Ելցին” մշակութային հիմնադրամի մրցանակ լավագույն թարգմանության համար, 2010):
Ալեքսեյ Մեդվեդեւ (Ռուսաստան)
Ծնվել է 1969-ին Մոսկվայում: 1989-94 թթ. ռեժիսուրա է ուսանել Կինեմատոգրաֆիայի համառուսաստանյան պետական ինստիտուտում (ՎԳԻԿ, Ա. Սիրենկոյի արվեստանոց): Որպես հեղինակ համագործակցել է 1-ին ալիքի, “Կուլտուրա” և СТС ալիքների հետ: Տպագրվել է “Իսկուստվո կինո”, “Խուդոժեստվեննի ժուռնալ” հանդեսներում, “Վրեմյա նովոստեյ”, “Մոսկովսկիյե նովոստի” և այլ թերթերում: Որպես ապօրինի թարգմանիչ` կրկնօրինակել է ավելի քան 100 կինոնկար: 2000-06 թթ. անդամակցել է Մոսկվայի ՄԿՓ-ի ընտրող հանձնաժողովին: Եղել է 2morrow (Մոսկվա, 2007-09), “Զերկալո” (Իվանովո, 2011) ԿՓ-երի ծրագրերի տնօրենը: 2010-ից կազմակերպում է ժամանակակից կինոյի "2-in-1” միջազգային կինոփառատոնը (Մոսկվա):

Torunn Nyen (Norway)
Born in 1950. Studied Film and Media at The University of Stockholm, 1978-1981. Has worked on a freelance basis with film and TV since 1971, including at Norsk Film AS (Norwegian Film AS), NRK (Norwegian Broadcasting Corporation) and as an independent producer of short and documentary films. Has been a part of The Norwegian Short FF since 1980. Nyen was Festival Manager of The Norwegian Short FF from 1992 until 2011, and now works as the Creative Director.
Alena Shumakova (Italy)
Born in Moscow, after a degree in foreign language and literature at the Urbino University (Italy) she worked in collaboration with different theatrical institutions in Italy, organising seminars for theatre studies at the University of Urbino in collaboration with the Kommissarzhevskaya Theatre of S. Petersburg. In 2004 she organised and translated The Stalingrad Battle by Rezo Gabriadze for the Theatre Festival Santarcangelo dei Teatri. From 2002 to 2004 she worked in charge of the Italy-URSS archive film collection for the Cineteca di Bologna. Expert of the Soviet cinema, she collaborated as curator/film consultant for the organization of cinematographic reviews and retrospectives in Italy and abroad (from 2002 to 2011). Consultant for the Biennale di Venezia for film selection from former Soviet area (2004-11), currently consultant for Rome Cinema Fest. From 2003 Lecturer on the Soviet and Russian cinema held at Universities in Italy and abroad, She is translating texts and books from Russian into Italian (Oxigen by Ivan Vyrypaev, In the middle of the Ocean by Alexander Sokurov - Best translation Award by Cultural Fondation Boris Yeltsin 2010).
Alexey Medvedev (Russia)
Born in 1969 in Moscow. From 1989 to 1994 studied directing at the VGIK (A. Sirenko’s master class). As an author collaborated with The First Channel, Kultura and STS Channels. Published his works in Iskusstvo Kino, Khudozhestvenny Zhurnal magazines, Vremya Novostey, Moscow News and other papers. As a non- licensed translator dubbed over 100 movies. He was a member of the Selection committee at the Moscow IFF, 2000-06. Worked as the Program Director at the 2morrow (Moscow, 2007-09), Zerkalo (Ivanovo, 2011) FFs. Since 2010 has been organizing «2-in-1» Modern Cinema IFF (Moscow).