Իսրայելի Cinema South ՄԿՓ-ի գեղարվեստական տնօրենն է, ինչպես նաև կինոյի դասախոս Սափիր քոլեջում, որտեղ ամեն տարի հրատարակում է «Cinema South» քննադատական ժողովածուն։ Փերին համակարգել է ժամանակակից այնպիսի ռեժիսորների ստեղծագործության հետահայաց ցուցադրություններ, ինչպիսիք են Կարլոս Ռեյգադասը, Բրիլյանտե Մենդոսան, Բրյունո Դումոնը, Պաբլո Լարենը, Դընի Կոտեն և ուրիշներ։ Երուսաղեմի հրեական համալսարանի հաղորդակցության ուսումնասիրությունների բաժնում պաշտպանած նրա դոկտորական թեզն արծարծում էր հետպատերազմյան վավերագրական կինոյում նացիստական մահվան ճամբարները ներկայացնելու էթիկական և գեղագիտական հարցերը։ Որպես ռեժիսոր նկարահանել է մի քանի ֆիլմ, որոնցից է աշխարհով մեկ ցուցադրված «Անկատար կինոյի համար» աշխատանքը (2004):
Դիլյարա Թասբուլատովա (Ղազախստան)
1983-ին ավարտել է Մոսկվայի կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական պետական ինստիտուտը (ՎԳԻԿ)՝ կինոգետ-խմբագրի մասնագիտությամբ: «Ղազախֆիլմ» կինոստուդիայում խմբագիր է աշխատել: Մասնակցել է Ռաշիդ Նուգմանովի «Ասեղ» ֆիլմի (1988) ստեղծմանը: Եղել է «Էքսպրես Ղազախստան» թերթի մեկնաբան և աշխատել «Նովի ֆիլմ» հանդեսում: Հետագայում աշխատել է Մոսկովյան 1-ին հեռուստաալիքում, «Օգոնյոկ» ամսագրում, «Նովայա Գազետա»-ի զանգվածային լրատվության բաժնի վարիչը եղել և «Իտոգի» ամսագրի թղթակիցը: Հրապարակել է ավելի քան 3 հազար հոդված, հարցազրույցներ վարել նշանավոր դեմքերի հետ (Մայքլ Մուր, Մեթ Դեյմոն, Լարս ֆոն Թրիեր և այլք): Աժանացել է «Տարվա լավագույն քննադատ» (2000) և «Լավագույն ռուսաստանցի կինոլրագրող» (2003) մրցանակներին: «Ռուսաստանյան կինոյի ժամանակակից պատմություն» կինոբառարանի փորձագիտական խմբի անդամ է, իսկ 2000-ից անդամակցում է Ռուսաստանի կինոգետների միությանը: Դասախոսել է Փիթսբուրգի համալսարանում (ԱՄՆ, 2005) և Ստոկհոլմում (Շվեդիա, 2006): Համագործակցել է մոսկովյան, ուկրաինական, ղազախական, ամերիկյան երեսուն հանդեսների հետ: Այժմ Private Correspondent կայքէջի կինոքննադատն է:
Ռոն Դյեն (Ֆրանսիա)
1999-ին դարձել է l’Archipel Paris Ciné կինոթատրոնի (երկու դահլիճ) տնօրենը: Միաժամանակ հիմնել է կարճամետրաժ ֆիլմերի Sacrebleu Productions կինոընկերությունը: Այդ ժամանակից ի վեր ընկերությունը թողարկել է շուրջ 50 ֆիլմ, որոնք ընդգրկվել են ավելի քան հազար ազգային և միջազգային կինոփառատոներում: Sacrebleu Production-ն արժանացել է այնպիսի պատվավոր մրցանակների, ինչպիսիք են Կաննի «Ոսկե արմավենու ճյուղը» 2010-ին՝ Սերժ Ավետիքյանի «Շների կղզին» ֆիլմի համար, Կինոյի և հեռուստատեսության պրոդյուսերների միության (PROCIREP) մրցանակները (լավագույն կարճամետրաժ ֆիմի պրոդյուսեր, լավագույն հեռուստաանիմացիա) 2010-ին և 2013-ին Կլերմոն-Ֆերանի ԿՓ-ում, առաջադրումը «Օսկարի» 2011-ին՝ «Մադագասկար. ճանապարհորդության օրագիր» ֆիլմի համար, Անեսիի անիմացիոն ֆիլմերի ՄԿՓ-ի մրցանակը՝ Միխայելա Պավլատովայի «Տրամվայ»-ի համար: Sacrebleu-ն է թողարկել նաև Փիփ Չոդորովի «Ազատ ռադիկալներ. փորձարարական կինոյի պատմություն» լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմը: 2013-ին կինոընկերությունն ավարտել է «Դեմքեր և վայրեր» սերիալի թողարկումը՝ 20 անիմացիոն ճամփորդական նոթերի մի հավաքածու, որ արտադրվել է Arte-ի համագործակցությամբ: Պրոդյուսերական գործունեության հետ մեկտեղ Ռոն Դյենը` որպես ռեժիսոր, նկարահանել է հինգ կարճամետրաժ ֆիլմ, որոնք ներկայացվել են ավելի քան հարյուր ԿՓ-ում (Կանն, Կլերմոն-Ֆերան, Բրեստ և այլն):

The artistic director of the Cinema South IFF in Israel, as well as a film professor at the Sapir College –where every year he publishes the critical anthology Cinema South. Pery has curated retrospectives on contemporary filmmakers such as Carlos Reygadas, Brillante Mendoza, Bruno Dumont, Pablo Larraín, Denis Côté and others. His doctoral dissertation in the Department of Communication Studies at the Hebrew University in Jerusalem, focused on ethical and aesthetic issues related to the representation of Nazi death camps in post-war documentary filmmaking. He directed several films, including For an Imperfect Cinema (2004), which was screened worldwide.
Dilyara Tasbulatova (Kazakhstan)
In 1983, Dilyara Tasbulatova graduated from Moscow All-Union State Institute of Cinematography (VGIK), specialty of film critic-editor. She worked as an editor in Kazakhfilm Studio. Started the production of Rashid Nugmanov's film Igla (1988). Has been a journalist for the newspaper Express Kazakhstan and worked in the magazine Noviy Film. Later she worked for Moscow First Channel, magazine Ogonyok, as a head of the department of mass media in Novaya Gazeta and as a correspondent of the magazine Itogi. She has published more than 3,000 articles, interviews with celebrities (Michael Moore, Matt Damon, Lars von Trier and others). Winner of two awards - "Best Critic of the Year" (2000) and "The Best Russian Film Journalist (2003). Dilyara Tasbulatova is a member of the expert group of the film dictionary Contemporary History of Russian Cinema, since 2000, a member of the Union of Cinematographers of Russia. She lectured at the University of Pittsburgh (USA, 2005) and in Stockholm (Sweden, 2006). Dilyara Tasbulatova collaborated with thirty magazines in Moscow, Ukraine, Kazakhstan, in USA. Currently she is a film critic for the website Private Correspondent.
Ron Dyens (France)
In 1999, Ron Dyens became the manager of the cinema l’Archipel Paris Ciné (2 auditoriums). Meanwhile he founded Sacrebleu Productions, a production company dedicated to short films. About fifty short films have been produced since then and have been selected in more than one thousand national and international festivals. Sacrebleu Production received prestigious honours such as: Palme d’Or in Cannes in 2010 for Barking Island by Serge Avédikian, the PROCIREP Awards of the best short films producer in Clermont-Ferrand in 2010 and of the best Animation TV producer in 2013, a nomination to the Academy Awards 2011 for Madagascar, A Journey Diary, the Annecy Crystal Award for Tram by Michaela Pavlatova. Sacrebleu also produced a feature documentary film by Pip Chodorov Free radicals, a history of experimental cinema. Sacrebleu ended the production of the series Faces from places in 2013, a collection of 20 animated journey diaries coproduced with Arte. Alongside his production activity, Ron Dyens directed five short films which were selected in more than three hundred festivals, such as Cannes, Clermont-Ferrand, Brest…