Վիգեն Չալդրանյան. (Հայաստան)
Ծնվել է 1955թ. դեկտեմբերի 26-ին Երևանում (Հայաստան): Դիպլոմ է ստացել ինչպես ֆիլմի, այնպես էլ թատրոնի ռեժիսուրայի գծով: Իր կարիերայի սկզբում նկարահանել է և հաճախ նկարահանվել որոշ խաղարկային և կարճամետրաժ ֆիլմերում, ինչպես նաև բազմաթիվ հայտնի պիեսներում:
Նա նկարահանել է 50 ֆիլմ, որոնց համար ստացել է ավելի քան 25 նշանակալի միջազգային մրցանակներ, այդ թվում` Հյուսթոնի միջազգային կինոփառատոնի Ոսկե մրցանակը 1994թ.: Բոլորովին վերջերս ՀՀ նախագահի կողմից նրան պատվել են Մովսես Խորենացի մրցանակով: 2006թ. նրան շնորհվել է “Անահիտ” մրցանակը համաշխարհային կինոյում վաստակի համար Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության կողմից:
Նրա գործերից ամենահայտնիները երկու եռապատումներն են: Առաջինը, որը բաղկացած է կարճամետրաժ ֆիլմերից, ներառում է “Ապրիլը”` մեծ ընդունելություն ստացած մի ֆիլմ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, “Մեկնեմ, ես պետք է մեկնեմ”՚ անդադար անհրաժեշտություն փնտրել ճշմարտությունը այնպիսի վայրերում, որոնք մերը չեն, “Դեպի տուն պետք է գնամ”` ֆիլմ տուն վերադառնալու անհրաժեշտության մասին (կամ դեպի ինքդ քեզ)` միակ տեղը, ուր գտնվում է ճշմարտությունը: Սրանց հետևեցին “Ձայն բառբառոյ”, “Տեր ողորմեան” և “Լռության սիմֆոնիան”: Վերջինս դարձավ առաջին կինոնկարը, որը ներկայացվեց Հայաստանի ակադեմիական մրցանակի` որպես լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ: “Քրմուհին”` նրա վերջին աշխատանքն է, որի համաշխարհային պրեմիերան կայացավ Գրաումանի չինական թատրոնում:
Չալդրանյանը հայտնի է յուրահատուկ հակվածությամբ` իր ֆիլմերում կատարել մեկից ավելի դերեր. նա սովորաբար և գրող է, և նկարիչ, և հագուստի ձևավորող, ինչպես նաև դերասան և պրոդյուսեր:
Ներկայումս, ավարտելով “Քրմուհին”, նա մի քանի նախագծեր ունի, որոնցից մեկը մեծ արժեք ունի իր համար` ֆիլմ Հայոց ցեղասպանության մասին, քանի որ 2015թ. հիշվելու է Եղեռնի 100-ամյակը: Դեպի իր արմատները և նախնիները, իր երկիրը և ժողովուրդը պարտքի զգացումով լցված` Չալդրանյանը շարունակում է ստեղծել արվեստ, որը մարտահրավեր է նետում մշակույթի սահմաններին և ուղղորդում մեզ հուսալ, սիրել և բարություն անել ուրիշներին:
Նաիրա Մուրադյան (Հայաստան)
Ծնվել է 1961-ին Երեւանում: Ավարտել է Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղանկարչական ուսումնարանը, եւ 1980 թվականից աշխատել է "Հայֆիլմ" ստուդիայում որպես մուլտիպլիկացիոն ֆիլմերի նկարիչ, այնուհետեւ` ռեժիսոր: Ձեւավորել է նաեւ մի շարք ներկայացումներ տարբեր թատրոններում: 2000 թվականից աշխատում է հեռուստատեսությունում: 2005-ին արշանացել է "Ոսկե Ծիրան" կինոփառատոնի մրցանակին "Ճանապարհ" ֆիլմի համար:
Հրանտ Հակոբյան (Հայաստան)
Ծնվել է 1950 թ. մայիսի 30-ին Երևանում: 1970 թ. ընդունվել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի ռեժիսորական բաժինը (Լաերտ Վաղարշյանի արվեստանոց): 1974 թ., ավարտելով ինստիտուտը, մեկնել է Իջևան քաղաք, ուր 1974 թ. մինչև 1979 թ. բեմադրել է 14 ներկայացում:
1979-88-ին աշխատել է "Հայկֆիլմ" ստուդիայում` նախ ռեժիսորի ասիստենտ, ապա երկրորդ ռեժիսոր: 1982 թ. մեկնել է Մոսկվա ստաժավորման ` ռեժիսոր Իլյա Ֆրեզի մոտ: 1988 թ-ից. աշխատում է "Հայկ" կինոստուդիայում: Նկարահանել է 30-ից ավել դոկումնետալ ֆիլմ. "Հայաստանը պաշարման մեջ՚, "Մոնթե" , "Առանց մեկնաբանությունների՚, "Հայրենիքս Հայաստան՚, "Մոռացված կղզիների բնակիչները" և այլն: Հեղինակ է մի շարք հեռուստահաղորդումների: 2006 թ. "Ոսկե Ծիրան" միջազ գային կինոփառատոնի "Հայկական համայնապատկեր" անվանակար գում "Մոռացված կղզիների բնակիչները" ֆիլմը արժանացել է գլխավոր մրցանակի: Նույն թվականին Անապա քաղաքի "Կինոշոկ" Միջազ գային կինոփառատոնում "Ֆիլմեր առանց ժապավենի" անվանակար գում այդ ֆիլմը ստացել է 1-ին մրցանակ: 2006 թ. Ռումինիայի ECO-ETNO-FOLK FILM կինոփառատոնում "Հայրենիքս Հայաստան" ֆիլմաշարի "Սյունիք" ֆիլմը արժանացել է 1-ին կար գի դիպլոմի: Այժմ "Հայկ" կինոստուդիայում իրականացվում է "Հավերժական թռիչք. Հրանտ Դինք" ֆիլմը:
Արման Երիցյան (Հայաստան)
Ծնվել է 1975թ. հունիսի 22 Երեւանում: 2001թ. ավարտել է Երեւանի Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի գեղարվեստական ֆիլմերի ռեժիսուրայի բաժինը (Դ. Կեսայանցի արվեստանոցը): Համա գործակցել է որպես հեղինակ-ռեժիսոր “Ինտերնյուս”-ի հետ: 2P ստուդիայի հիմնադիրներից է (1997-ին): Մոտ 25 հեռուստաֆիլմերի եւ 60-ից ավելի սոցիալական հոլովակների հեղինակ է: Առաջին “The end” վավերա գրական ֆիլմը շահել է Սարատովի կինոփառատոնի երկրորդ մրցանակը եւ “Ես եմ” փառատոնում արժանացել լավա գույն ռեժիսուրայի համար մրցանակին: “Բաց երկնքի տակ” ֆիլմը մասնակցել է բազմաթիվ փառատոների եվ շահել մոտ 18 մրցանակ, այդ թվում` Գլխավոր մրցանակներ` “Ոսկե Ծիրան”, “Ես եմ”, “Լավր” (Մոսկվա) փառատոներում, Եկատերինբուր գում արժանացել լավա գույն օպերատորական աշխատանքի համար մրցանակին, Սավա Կուլիշի մրցանակին Վիբոր գի փառատոնում: Վերջին աշխատանքներն են` վավերա գրական “Ողջույն, Ֆելլինի” եւ հեռուստատեսային “Արամ Խաչատրյան. ավելին քան սեր”: Վարպետության դասեր է անցկացրել ՎԳԻԿ-ում, Մոսկվայի“ Ինտերնյուս” կազմակերպությունում եւ Մոսկվայի Պետական Համալսարանում (ՄԳՈւ):
Ջեք Պողոսյան (Արգենտինա)
Ծնվել է Մոնտեվիդեոյում (Ուրու գվայ): Ավարտել է "Սա գրադա Ֆամիլիան" և ACUEU-ում` մասնա գիտացել ան գլերենի մեջ: Սոցիալական աշխատող է եղել Բարեկեցության նախարարությունում:1978-ից բնակվում է Բուենոս Այրեսում: Որպես դերասան ձևավորվել է անկախ թատրոնում` Ռոբերտո Դուրանի, Ա գուստին Ալեսսոյի և Կառլոս Ֆեռնանդեսի նման ուսուցիչների ղեկավարությամբ: Հանդես է եկել Չեխովի, Շեքսպիրի, Օդեթսի, Լորկայի, Բորխեսի և այլոց գործերում: Նվիրվել է արվեստի ու մշակույթի ուսումնասիրությանը և մասնակցել տարբեր դասընթացների ու սեմինարների ամբողջ աշխարհում: Մշտապես դասախոսում է և գրում զանազան լրավամիջոցների, այդ թվում` Բուենոս Այրեսի "Դիարիո Արմենիա՚-ի համար: Այժմ աշխատում է շուտով հրապարակվելիք երկու թեմայի վրա` "Հայկական կինոյի պատմություն" և "Դանիացիների ներկայությունը Հայոց ցեղասպանության մեջ":

Vigen Chaldranian (Armenia)
Born on December 26, 1955 in Yerevan, Armenia. Having earned a Masters both in Film Direction as well as Theatre, at the beginning of his career he directed and often starred in several feature length and short films as well as a myriad of well-known plays.
Since then he has gone on to direct fifteen films which have garnered him more than twenty-five prestigious, international awards, among them the Gold Award at the World Film Festival in Houston, Texas in 1994. Most recently he was honored by the President of the Republic of Armenia with the Movses Khorenatsi award. In 2006 he was awarded the Anahit Lifetime Achievement Award by the Cinematographers’ Guild of Armenia.
Among the most prominent of his work are two trilogies. The first, comprised of short films, include April, an acclaimed film with the Armenian Genocide as its subject; Depart, I Must Depart, about the incessant need to search for truth in places which are not our own; and Homeward I Shall Go, a film about the subsequent need to return home (or back into the self)- the only place where truth resides. These were followed by The Voice in the wilderness, Lord Have Mercy (Kyrie Eleison) and Symphony of Silence, which became the first film to be presented to the Academy Awards for Best Foreign Film by Armenia. The Priestess, his latest work of art, which had its World Premiere at Grauman’s Chinese Theatre, marks the first Armenian-American co-production in film history.
Chaldranian is known for his peculiar tendency to play more than one role in the creation of his films: he is often the writer, the art director, costume designer, star and producer of the films he directs.
Currently, having just completed The Priestess, he has several projects awaiting his attention, one of which is of most value to him- a film about the Armenian Genocide- as, in the year 2015, its 100th anniversary is to be commemorated. With a profound feeling of debt to his roots and his ancestry, his land and its people- and in masterfully wielding his brush to paint his themes in a language which all people can understand and accept as their own- Chaldranian continues to create art which defies boundaries of culture and challenges us to hope, to love and do kindness unto others unconditionally.
Naira Muradyan (Armenia)
Born in 1961 in Yerevan. She has graduated from the Fine-Art college after Panos Terlemezyan. From 1980 has worked at “Hayfilm” studio as the artist of cartoon films, then as a director. She was the scenographist of a number of performances in various theatres. Since 2000 has been working at the Television. In 2005 she got award at “Golden Apricot” film festival for the film “The Road”.
Hrant Hakobyan (Armenia)
Born on May 30, in 1950 in Yerevan. In 1970 entered Armenian Pedagogical Institute after Khachatur Abovyan, the faculty of culture, department of directoring (master: Laert Vagharshyan). In 1974 graduated from the institute and left for the city Ijevan, where between 1974-1979 has organized 14 performances. Between 1979-1988 he worked at “Haykfilm” studio, first as a director assistant, then as a second director. In 1982 he left for Moscow for a probation period at director Ilya Frez. Since 1988 works at “Hayk” film studio. Has shot more than 30 documentary films: “Armenia in occupation”, “Monte”, “Without comments”, “My motherland Armenia”, “The people of the forgotthen Island” etc. He is the authour of a number of TV programs. In 2006 at “Golden Apricot” International Film Festival competition program “Armenian Panorama” his film “The people of the forgotten Island” won the first prize. In the same year at “Kinoshok” International Film Festival of the city Anapa the same film was awarded the first prize in the “Films without Prints” program. In 2006 Romania’s ECO-ETNO-FOLK FILM festival the film “Syunik” from the “My motherland Armenia” film-series won a diplom. Now at “Hayk” film studio is being shot the film “Eternal flight, Hrant Dink”.
Arman Yeritsyan (Armenia)
Born on July 22, 1975 in Yerevan. In 2001, he graduated from the Kh. Abovyan Pedagogical Institute’s Cultural Faculty’s Film Directing Program (D. Kesayants Studio.)
He has worked as a creator/director with “Internews.” He co-founded 2P Studios (1997). He has made over 25 TV-films and over 60 socially conscious ads.
His first documentary, “The End” won the second prize at the Saratov Film Festival and he won best director at the “I Am”. His film, “Under the Open Sky” has participated in many festivals and won about 18 awards. His highest awards were received at the Golden Apricot, I Am, and Lavr (Moscow). In Yekateriburg, he earned best cinematography, and at Viborg he won the Sava Kulish medal. His latest works are the documentary “Hello, Fellini” and the TV documentary, “Aram Khachaturyan – More Than Love”.
He has trained in Russian State Institute of Cinematography, Moscow State University, and at the company “Internews” in Moscow.
Jack Boghossian (Argentina)
Born in Montevideo(Uruguay), he graduated from “Sagrada Familia”, and majored in English Language at ACUEU. He was also trained as social worker at the Wellfare Minister.
He has lived in Buenos Aires (Argentina) since 1978. As an actor he formed himself at the Independent Theater with professors such as Roberto Duran, Agustin Alezzo and Carlos Fernandes.. He has interpreted texts by Chekhov, Shakespeare, Odets, Lorca, Borges among others.
He devotes his time to investigation on arts and culture and has taken different courses and seminars around the world.
He permanently lectures and writes for different media such “Diario Armenia” from Buenos Aires and others.
Actually he is working in two topics “History of Armenian Cinema” and “The Danish presence during the Armenian Genocide” to come out soon.