Ռուզան Զաքարյան (Հայաստան)
Ծնվել է Երեւանում: Ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը, մասնագիտական որակավորում է անցել Լենինգրադի (Սանկտ-Պետերբուրգ) Պուշկինի տուն-թանգարանում եւ Էրմիտաժում: Հայաստանի ժուռնալիստների միության, Կինոքննադատների եւ կինոլրագրողների միջազգային (FIPRESCI) ասոցիացիայի հայաստանյան մասնաճյուղի, «Պո-Արաքս» (Վենետիկ) հայ-իտալական մշակութային ընկերության անդամ է: Նրա մշակութային խնդիրներ արծարծող, հրապարակախոսական եւ արվեստաբանական աշխատությունները, միջազգային կինոփառատոների, թատերական ստուգատեսների, գիտաժողովների եւ բիենալեների (Հայաստան, Վրաստան, Ուկրաինա, Մերձբալթյան երկրներ, Միջին Ասիա, Հնդկաստան, Իտալիա, ԱՄՆ, Թուրքիա) լուսաբանող հարցազրույցները եւ հոդվածները հայերեն եւ թարգմանաբար (ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն եւ իտալերեն), տպագրվել են Հայաստանի եւ արտերկրի մամուլի էջերում: 1998թ «Գյումրի, Գյումրի» հոդվածի համար արժանացել է «Աղետի գոտի` տաս տարի անց» թեմայով ` Բաց Հասարակության Ինստիտուտի (OSI) սահմանած մրցանակին: 2000 թ. արժանացել է «Ոսկե գրիչ» մրցանակին: Հեղինակ է «Վենետիկյան միջանվագ» գրքի (2000 թ.): 2003-ից «Արվեստ» համացանցային ամսագրի գլխավոր խմբագիրն է:
Անահիտ Նազարյան (ԱՄՆ)
Ծնվել է Նյու Ջերսիում, մեծացել` Լոս Անջելեսում: Վաղ տարիքից երաժշտություն է ուսանել, ջութակ, ֆլեյտա, ալտ սաքսոֆոն և բաս կիթառ նվագել տարբեր նվագախմբերում` սկսած սիմֆոնիկ նվագախմբերից մինչև ծանր ռոքի խմբերը: Կինոկարիերան սկսել է Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպոլայի «American Zoetrope» ընկերությունում՝ որպես հետազոտական գրադարանի տնօրեն: Շարունակելով երկարամյա համագործակցությունը Կոպոլայի հետ` դարձել է նրա սցենարների խմբագիրը և պրոդյուսերը: Նազարյան պրոդյուսերի առաջին ֆիլմը «Նուռն» է, երկրորդը` «Պատրանքը»` Քըրք Դուգլասի մասնակցությամբ: Տասնամյա ընդմիջումից հետո Կոպոլայի նկարահանած «Երիտասարդություն` առանց երիտասարդության» ֆիլմի գործադիր պրոդյուսերն է: Նկարահանումների ընթացքում գրեթե երկու տարի անցկացրել է Ռումինիայում: Այժմ զբաղված է Կոպոլայի «Տետրո» նոր ֆիլմի արտադրությամբ, որը նկարահանվում է Արգենտինայում:
Պատրիկ Կազալս (Ֆրանսիա)
Ֆրանիսիայի հարավում` Լեսպինյանում, ծնված Պատրիկ Կազալսը փիլիսոփայություն և կինոարվեստ է ուսանել Սորբոնում: Հեռուստատեսային պրոդյուսեր է և ռեժիսոր (1987-ին հիմնել է «Les Films du Horla» սեփական ընկերությունը): Մոտ 50 վավերագրական ֆիլմերի և կինոդիմանկարների հեղինակ է: 1988-2000 թթ. թղթակցել է «Liberation», «Cahiers du Cinema» պարբերականներին և Ֆրանսիական ռադիոյին (France Culture), հոդվածներ գրել տարբեր հանդեսների ու թերթերի համար: Նրա գրքերի թվում են «Մյուզիդորա. տասներոդ մուսան», «Սերգեյ Փարաջանովը» (հրատարակիչ` Cahiers du Cinema) և «Պատմություններ ու լեգենդներ» նշանավոր շարքի երկու գիրք (Nathan հրատարակչություն): 1989-1990 թթ. եղել է Գրքերի ազգային կենտրոնի թոշակառու, 1980-1985 թթ. Աբյուսոնում` մշակութային ակցիայի, Ազգային բեմական կենտրոնի և Try Cinema ցուցասրահի մենեջեր: Կլոդ Միլերի ասիստենտն է եղել «Նվագակցուհին» ֆիլմում (1990) և Օթար Իոսելիանիի առաջին ասիստենտը` Arte հեռուստաալիքի երկու հատուկ թեմատիկ երեկոների ընթացքում (Միակ Վրաստանը, 1994): 1994-1995 թթ. անդամակցել է Արևելյան երկրների և Կենտրոնական Եվրոպայի կինոթատրոնների աջակցության հիմնադրամի նախագծերին (CNC հանձնախումբ), 2004-2006-ին` Վավերագրական ֆիլմերի աջակցության հիմնադրամի նախագծերին (CNC հանձնախումբ): Լսատեսողական միջոցների վարչության (SCAM ) անդամ է:
Զավեն Ղուկասյան, (Իրան)
Ծնվել է 1950-ին Նոր Ջուղայում, Սպահան: Ավարտել է Սպահանի համալսարանի քիմիայի բաժինը: 1971-ին համահիմնադրել է Սպահանի «Ազատ կինո» կազմակերպությունը` ղեկավարելով մինչև 1978-ը: Միաժամանակ զբաղվել է ռեժիսուրայով, նկարահանել «Արշալույսին» (1972), «Հին տիկնիկը» (1973), «Մեկ այլ եղանակ» (1976) կարճամետրաժ ժապավենները: 1970-ից քննադատական հոդվածներով հանդես է գալիս կինոյի և թատրոնի ամսագրերում: Հեղինակ է իրանական կինոյի վետերան ռեժիսորների (Մասուդ Քիմիայի, Բահրամ Բայզաի, Աբբաս Քիառոստամի) և նրանց ֆիլմերի մասին պարսկերեն գրքերի: 1980-ականներից ակտիվորեն աշխատում է նաև հեռուստատեսությունում, նկարահանել է «Իմ բոլոր զավակները», «Ես Ռըզա Նուրկիան եմ», «Լուսանկարիչը», «Վանքի երկնքի տակ», «Թռիչք», «Մարդ, ձի, ձուկ», ինչպես նաև հայկական թեմաներով մի շարք հեռուստաֆիլմեր: Արժանացել է Իրանի կառավարության «Ոսկե ֆիլմ» մրցանակին:
Միքայել Դովլաթյան (Հայաստան)
Ծնվել է 1958թ. հուլիսի 23 Երևանում: 1976-ին ավարտել է Երևանի պետական գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը: 1981թ. Մոսկվայում ավարտել է Կինեմատոգրաֆիայի պետական ինստիտուտը (ՎԳԻԿ):
Որպես դերասան նկարահանվել է մի շարք ֆիլմերում, այդ թվում` 1979 թ. «Ապրեցեք երկար», ռեժիսոր` Ֆ. Դովլաթյան, 1988թ. «Տասներեքերորդ առաքյալը» ռեժիսոր` Ս.Բաբայան, 1995թ. «Լաբիրինթոս», 2007թ. «Խնկարկում» ռեժիսոր` Գ. Հարությունյան:
1976թ. Երևանում Beaux-Arts թատրոնում բեմադրել է Նոդար Դումբաձեի «Սպիտակ դրոշներ» ներկայացումը: Միքայել Դովլաթյանի ռեժիսորական աշխատանքներն արժանացել են բազմաթիվ փառատոնների մրացանկների` 1980թ. Ռիգայի կինոստուդիայում նկարահանված Sapienti Sat ֆիլմն արժանացել է Օբերհաուզենում անցկացվող ուսանողական ֆիլմերի փառատոնի ժյուրիի հատուկ մրցանակի, 1994թ. նկարահանված «Անսապատ մարդու սերը» ֆիլմն արժանացել է Սանկտ Պետերբուրգի «Ուղերձ մարդուն» փառատոնի միջազգային և էկումենիկ ժյուրիի մրցանակների, 1995թ. նկարահանված «Լաբիրինթոս»: ֆիլմն արժանացել է Զարաուցում (Իսպանիա) միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի հատուկ մրցանակի:

Ruzan Zakaryan (Armenia)
She was born in Yerevan. Has graduated the Armenian philological faculty of Yerevan State University, passed professional training in Pushkin house-museum and Hermitage of Leningrad (Saint-Petersburg). Member of Journalists' Union of Armenia, member of Armenia's Association of Film Critics and Cinema Journalists (the Armenian National Section of the International Federation of Cinema Press - FIPRESCI), member of "Padus-Araxes" Armenian-Italian Cultural Association (Venice). She is an author of many studies devoted to cultural issues, Armenian and international artists. Has published number of articles and interviews on international film and theatre festivals, symposiums and biennales (held in Armenia, Georgia, Ukraine, Baltic Countries, Central Asia, India, Italy, USA, and Turkey) in Armenian and other languages (Russian, English, French, Italian) both in Armenian and foreign magazines. For her article "Gyumri, Gyumri" she has awarded a prize by the Open Society Institute Foundation within the framework of the competition for the best publication on "The Disaster Zone: After Ten Years" (1998). In 2000 she awarded "The Golden Pen"prize of the Journalists' Union of Armenia. She is an author of "Book of Venice" monograph (Yerevan, 2000);
Anahid Nazarian (USA)
Was born in New Jersey, and grew up in Los Angeles. She studied music from an early age, playing violin, flute, alto saxophone and bass guitar in a variety of musical groups ranging from symphony orchestras to hard rock bands. Switching careers to the film industry, she began working for Francis Ford Coppola's company American Zoetrope as director of Zoetrope's research library, and has continued her long-time collaboration with Coppola as his story editor, script supervisor, and producer. Her first feature film as a producer was Pomegranate and her second was Illusion, starring Kirk Douglas. She was Executive Producer of Coppola's first film in 10 years, Youth Without Youth, during which she spent almost two y
Patrick Cazals (France)
Born in south of France (Lespignan ), Patrick Cazals studied philosophy and film at the Sorbonne. Television producer and director (he founded his own company Les Films du Horla in 1987), his directorial credits include some fifty documentaries and portraits from 1977 to 2008. Former collaborator (1988 - 2000 ) with Liberation, Cahiers du Cinema and Radio France (France Culture), he wrote articles for various magazines and newspapers.His books include Musidora, la dixième muse and Sergueï Paradjanov (Cahiers du Cinéma publishers) and two books in the famous Tales and Legends collection (Edts Nathan). Scholarship holder for the National Center of Books in 1989-1990. Manager of the Cultural Action and National scene Center and Art and Try Cinema show room in Aubusson between 1980 and 1985. He is Claude Miller’s assistant for L’Accompagnatrice (The accompanist 1990) and Otar Iosseliani’s first assistant for the two Arte special thematic nights (Alone Georgia 1994 ). Member of Help raise fund projects (CNC comission) for the cinema theaters of the Eastern countries and Central Europe in 1994-1995, he was also member of Help raise fund projects (CNC comission) for the documentaries from 2004 to 2006. He is Member of Audiovisual board (SCAM).
Zaven Gookasian (Iran)
Born 1950, Nor Jugha, Isfahan. Graduated from Isfahan University with a degree in Chemistry. In 1971 he co-founded Free Cinema Society of Isfahan and supervised it up to 1978. Meanwhile he began filmmaking and directed three short films – At Dawn (1972), The Old Doll (1973), Another Season (1976). A film critic since the early 1970s, he has contributed different theater and film magazines and has made number of books in Persian on Iranian veteran filmmakers and their films (Massud Kimiai, Bahram Bayzai, Abbas Kiarostami). Also being active in TV series since the early 1980s, he has made films for it, including All Are My Children; I Am Reza Nourkia; The Photographer; Under the Sky of Vank; Flight and Man, Hose, Fish, as wellas number of TV documentaries on Armenian topics. Has awarded ”Golden Film” prize of Iranian government.
Mikayel Dovlatyan (Armenia)
Was born in 1958, July 23 in Yerevan. In 1976 he graduated from Yerevan State Institute of Theatre and Arts, in 1981 – State Institute of Cinematography (VGIK) in Moscow.
As an actor he performed in a number of films including “Live Long” directed by F. Dovlatyan in 1979, “Thirteenth apostle” directed by S. Babayan in 1988, “Labyrinth” in 1995, “Incense” directed by G. Harutyunyan in 2007.
In 1976 he directed Nodar Dumbadze “White Flags” in “Beaux-Arts Theatre” in Yerevan. The films directed by Mikayel Dovlatyan have been awarded with the prizes of numerous festivals: “SAPIENTI SAT” filmed in Riga Film Studio in 1980 was awarded with Jury Special Prix in Oberhauzen Student Film Festival, 1994 “Unhenchback Man Romance” – International and Ecumenical Jury Award of “Message to a Human” Saint Petersburg Festival, 1995 “Labyrinth” – Zarauts (Spain) International Film Festival Jury Special Prix.