Հայկ Բալյան (Նիդերլանդներ)
Ծնվել է 1954-ին Ամստերդամում: 2003-ին դարձել է Artisհիմնադրամիարքայական կենդանաբանական այգու տնօրենը: Եվրոպական կինոակադեմիայի անդամ է: Իր մասնագիտական կյանքն ու բնակատեղին փոխելուց առաջ Բալյանը երկար ժամանակ հաջողակ կինոձեռնարկու էր, կառավարիչ տնօրեն, փորձագետ և կինոպրոդյուսեր: 1975-1996 թթ. եղել է Հոլանդիայի և Բելգիայի` խաղարկային և հեռուստատեսային ֆիլմեր թողարկող, ինչպես նաև թատերական, վիդեո և հեռուստատեսային արտադրանք տարածող առաջատար կինոընկերություններից մեկի գլխավոր փայատերն ու կառավարիչ տնօրենը: 1993-ին իր բաժնետոմսերը PolyGram Filmed Entertainment-ին վաճառելով` դարձել է վերջինիս կառավարիչ տնօրենը Բենելյուքսում և 1996-ին տեղափոխվել Համբուրգ` որպես կառավարիչ տնօրեն PolyGram Filmed Entertainment-ի գործերը Գերմանիայում, Ավստրիայում և Շվեյցարիայում կարգավորելու: 1999-2002 թթ. աշխատակցել է Canal+-ին նախ` որպես խորհրդատու, ապա` մասնակցել Studio Canal նորաստեղծ եվրոպական կինոստուդիայի կառավարմանը: 2001-2003 թթ. թողարկել է իր վերջին ֆիլմը կնոջ` Վիբկե Տոպելի մասնակցությամբ: Հոլանդական առաջատար թատերախմբերից մեկի` Minerva Bioscopen-ի փայատերն ու համատնօրենն է: 1999-2001 թթ. եղել է SENTER-ի և FINE-ի` Հոլանդիայի էկոնոմիկայի նախարարության հիմնած երկու հաստատությունների կինոխորհրդատուն, իսկ 2005-2007 թթ.` Հոլանդական կինոհիմնադրամի վարչության անդամ: 2008-ից Հոլանդական կինոթանգարանի վարչության անդամ է: Իմանալով, որ Natura Artis Magistra-ն նոր տնօրեն է փնտրում, Բալյանը որոշել է փոխել իր կյանքը և իրականացնել մանկության երազանքը` դառնալ կենդանաբանական այգու տնօրեն, մի բան, որ նրան հնարավորություն կտար դրսևորելու իր խորին հետաքրքրությունը բնաշխարհի հանդեպ: 1838-ին հիմված Natura Artis Magistra-ն շահույթ չհետապնդող հիմնադրամ է և ներքաղաքային կենդանաբանական այգի Ամստերդամի կենտրոնում: Բալյանի ղեկավարությամբ ապագայի բացառիկ ծրագիր է մշակվել և արդեն մասամբ իրականացվել` էապես մեծացնելով կենդանաբանական այգու բնակիչների և այցելուների թիվը:
Անետա Երզնկյան (Հայաստան)
Կինոգետ, Հայաստանի կինոգործիչների միության անդամ, Հայաստանի կինոգետների և կինոլրագրողների ասոցիացիայի անդամ, պրոֆեսոր: Ծնվել է 1949-ին Երևանում, հայտնի կինոռեժիսոր Յուրի Երզնկյանի ընտանիքում: 1971-ին ավարտել է Երևանի պետհամալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը, ապա` ուսումը շարունակել Մոսկվայի արվեստաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտում: 1973-1989 թթ. աշխատել է Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության վարչությունում որպես ստեղծագործական մասնաճյուղերի նախագահ: 1986-ին ընտրվել է այդ միության քարտուղար: 1977-ից դասախոսել է Աբովյանի անվ. մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի կինոյի և հեռուստատեսության ամբիոնում, 1996-ից դասավանդում է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում: 2000-ից նույն ինստիտուտում ղեկավարում է կինոգետների արվեստանոցը: Կինոյին և հեռուստատեսությանը նվիրված հոդվածների, «Կինոարվեստի դերը մատաղ սերնդի դաստիարակության գործում» (1986), «Հայկական հեռուստատեսության գեղարվեստական հաղորդակցության սկիզբը» (2008) գրքերի հեղինակն է: 2006-ին նշանակվել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի` ուսումնագիտական գծովպրոռեկտոր:
Էրիկ Նազարյան (ԱՄՆ)
Ծնվել է Հայաստանում, 1976-ին և 1981-ին` ընտանիքի հետ արտագաղթել Լոս Անջելես: Հոր` Հայկի լուսանկարչական լաբորատորիայում քառամյա փորձառությունից հետո, քոլեջում սովորելիս, սկսել է զբաղվել ազատ ֆոտոլրագրությամբ` մշակույթի, կինոյի, ներգաղթի և սպորտի մասին նյութեր տալով Հարավային Կալիֆորնիայի հայկական համայնքում և Լեռնային Ղարաբաղում: Նրա աշխատանքները հրապարակվել են MovieMaker Magazine, Written By, Ararat Quarterly, Armenian International Magazine (AIM) և The Armenian Reporter պարբերականներում: Արկի զոհ դարձած ղարաբաղցու մասին պատմող «Լույս և փական» պատմվածքի համար Էրիկն արժանացել է «Նոր դարի գրող» մրցանակին (New Century Writer’s Award), իսկ «Առատության երկիր» սցենարի համար` AFFMA-ի (Կինոյի, երաժշտության և արվեստի «Արփա» հիմնադրամ) մրցանակին: Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Կինոյի և հեռուստատեսության դպրոցում ռեժիսուրա, կինոդրամատուրգիա և օպերատորություն է սովորել` ուսումն ավարտելով որպես արվեստի մագիստրոս կինոյի գծով: Ամառները ճանապարհորդել է Հարավային Կովկասում` լուսանկարելով Լեռնային Ղարաբաղի հետպատերազմյան կյանքը: 2007-ին սեփական սցենարով նկարահանել է «Կապույտ ժամը»` իր առաջին խաղարկային ֆիլմը, որի պրեմիերան կայացել է Սան Սեբաստիանի 55-րդ ՄԿՓ-ում, «Նոր ռեժիսոր» մրցանակին հավակնող ֆիլմերի մրցույթում: AFFMA-ի 10-րդ ՄԿՓ-ում այդ ֆիլմի համար ճանաչվել է լավագույն ռեժիսոր: «Ոսկե ծիրան»5-րդ ՄԿՓ-ում Նազարյանը «Ոսկե ծիրանի» է արժանացել «Հայկական համայնապատկեր» ծրագրի լավագույն ֆիլմի համար, Էկումենիկ ժյուրիի, Վարչապետի և Մշակույթի նախարարության մրցանակներին: 2008-ին «Հսկաներ» սցենարի համար ստացել է Ամերիկյան կինոակադեմիայի Նիքոլ դրամաշնորհը: Կինոակադեմիայի պատմության մեջ առաջին հայն է, որ արժանացել է այդ դրամաշնորհին:
Նորիկ Քեշիշյան (Գերմանիա)
Գերմանահայ է, ծնվել է 1960-ին Թեհրանում: Էկոնոմիկա և ճարտարագիտություն է ուսանել, աշխատել է այս բնագավառներում: 1999-ին Ռազմիկ Մելքոնյանի հետ հիմնել է Genia Film Arts-ը: Այդ ժամանակից ի վեր Մելքոնյանի կարճամետրաժ ֆիլմերի պրոդյուսերն է, որոնց թվում են «Կարման», «Պարտվողը», «Երրորդ աշխարհը», «Ծծակը» և «Միայն այս անգամ»-ը: «Պարտվողն» ու «Կարման» Գերմանիայի ֆիլմերի գնահատման կենտրոնի կողմից «արժեքավոր» որակումն են ստացել: «Պարտվողը» ցուցադրվել է Գերմանիայի տարբեր հեռուստաալիքներով և ներկայացվել մի շարք կինոթատրոններում: «Կարմա» կարճամետրաժ սև կատակերգությունը ցուցադրվել է Գերմանիայի և արտասահմանի կինոթատրոններում: 2002-ին առաջին անգամ Հայաստան այցելելուց հետո Քեշիշյանը խիստ տարվել է այստեղ ֆիլմեր արտադրելու գործունեությամբ:
Գրիգոր Հարությունյան (Հայաստան)
Ռեժիսոր: Ծնվել է 1950-ին Երևանում: 1975-ին ընդունվել է Երևանի Խ. Աբովյանի անվ. մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի ռեժիսորական բաժին (կուրսի ղեկավար` Գ. Մելիք-Ավագյան): 1980-ին, ավարտելով ինստիտուտը, մեկնել է Մեղրի, ուր աշխատել է որպես տեղի ժողովրդական թատրոնի ռեժիսոր: 1981-1984 թթ. ռեժիսոր է եղել հեռուստաֆիլմերի «Երևան» ստուդիայում: 1987-ին ընդունվել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիա, այնուհետև` աշխատանքի անցել «Հայկ» կինոստուդիայում որպես փաստավավերագրական ֆիլմերի ռեժիսոր: 1988-ին նրա «Թատերական հրապարակ» ֆիլմը մասնակցել է Սվերդլովսկի ոչ խաղարկային ֆիլմերի 1-ին ՄԿՓ-ին և արժանացել ժյուրիի մրցանակին:1989-ին նույն ֆիլմը Կիևի ՄԿՓ-ում ստացել է Մեծ մրցանակ, իսկ 1990-ին Հարությունյանը հրավիրվել է այդ փառատոնին` որպես ժյուրիի անդամ: Նրա աշխատանքները միջազգային կինոփառատոներում արժանացել են տարբեր մրցանակների:Ավելի քան տասնհինգ ֆիլմի հեղինակ է

Haig Balian (The Netherlands)
Born in 1954, Amsterdam. He became director of Artis Royal Zoo Amsterdam in 2003. Member of the European FilmAcademy. Before changing his complete professional life and country of residence, Balian has been a long time successful film business entrepreneur, managing director, expert and film producer. From 1975 to 1996 he was a major shareholder andmanaging director of one of Holland’s and Belgium’s leading integrated film companies involved in feature film and television production, as well as in theatrical, video and television distribution. After selling his shares to PolyGram Filmed Entertainment in 1993, he became managing director of PolyGram Filmed Entertainment in the Benelux and moved in 1996 to Hamburg to set up PolyGram Filmed Entertainment Business in Germany, Austria and Switzerland as managing director. From 1999 to 2002 he joined Canal+, first as a consultant and later as part of the management of the newly created European Film Studio Canal. In 2002 and 2003 he produced his last feature film with his wife Wiebke Toppel. He is a shareholder and co-director of one of the leading Dutch theatrical exhibition groups, Minerva Bioscopen. Balian was film adviser from 1999 to 2001 for SENTER and FINE, two institutions created by the Dutch Ministry of Economic Affairs and from 2005 until 2007 he functioned as Member of the Board of the Dutch Filmfund. Since 2008 he is a Member of the Board of the Dutch Filmmuseum. After he learned Natura Artis Magistra was searching for a new director, he decided to change his life and follow his childhood dream to become the director of the Zoo, enabling him to further develop his profound interest in the natural world.Natura Artis Magistra, founded in 1838, is a non-profit foundation and an inner city zoo in the centre of Amsterdam. Under his directorship a unique masterplan for the future has been developed and already partly implemented, substantially increasing the number of visitors and members.
Aneta Yerznkyan (Armenia)
Aneta Yerznkayn is a film critic, member of the Cinematographers Union of Armenia, Association of Film Critics and Cinema Journalists, Honored Art Worker and a professor. She was born in 1949 to the family of the famous film director Yuri Yerznkyan. In 1971, Yerznkayn graduated from the Philology Department of Yerevan State University and continued her postgraduate education at Moscow Art Studies Research Institute. From 1973-89 she worked at the Board Cinematographers Union of Armenia as the Chair of Creativity Chapters. In 1986, she was elected Secretary of the Cinematographers Union of Armenia. Since 1977, Yerznkayn has lectured at Kh. State Pedagogical Institute, Cinema Department, Cinema and TV Program. Since 1996, she has been teaching at Yerevan State Institute of Theatre and Cinema and since 2000 she has been leading the Film Critics Workshop at the same Institute. Yerznkayn is the author of articles and books on cinema and television. In 2006, she was appointed as Proctor of Yerevan State Institute of Theatre and Cinema for Instructional and Research Issues and now she is holding the position of the Dean of the Cinema, TV and Animation Faculty at the same Institute.
Eric Nazarian (USA)
Born in Armenia in 1976 and immigrated to Los Angeles with his family in 1981. After a four-year apprenticeship at his father Haik’s photo lab, Eric took up freelance photojournalism in college, covering stories about culture, film, immigration and sports in the Southern California Armenian community and Nagorno-Karabakh. His work as a freelance photojournalist and writer has been published in publications including Movie Maker Magazine, Written By, Ararat Quarterly, Armenian International Magazine (AIM) and The Armenian Reporter. He was the recipient of the New Century Writer’s Award for Shine and Shutter, a short story about a Nagorno-Karabakh landmine victim and the AFFMA Award for his screenplay, Land of Plenty. During his undergraduate years at University of Southern California’s School of Cinema-Television, Eric studied directing, screenwriting and cinematography, graduating with a Bachelor of Arts in Film Production. During the summers he traveled throughout the Southern Caucuses, photographing post-war life in the Republic of Nagorno-Karabakh. In 2007 Eric wrote and directed The Blue Hour, his first feature film. The Blue Hour’s World Premiere took place at the 55th San Sebastian IFF in competition for the New Director’s Prize. At the 10th AFFMA IFF Eric was the recipient of the Best Director Award for his work on The Blue Hour. At the 5th Golden Apricot IFF in Armenia, Nazarian was awarded The Golden Apricot for Best Film in the Armenian Panorama section, The Ecumenical Jury Award, The Prime Minister’s Award and The Cultural Ministry’s Award for Directing. In 2008, Eric received the Academy of Motion Picture Arts and Sciences Nicholl Fellowship in Screenwriting for his original screenplay Giants. Nazarian is the first Armenian in the history of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences to be awarded the fellowship.
Norik Keshishian (Germany)
He is a German-Armenian, born in 1960 in Teheran. Studied economics and engineering and has worked in these fields. He established Genia Film Arts with Razmik Melkonyan in 1999. Since then, he has been producing Melkonyan’s short films: Karma, The Loser, The Third World, ThePacifier, and Only This Time, among others. The Loser and Karma received the rating “valuable” from the German film evaluation centre. The Loser was broadcast on different TV-channels and shown in several cinemas throughout Germany. The short film Karma, a black comedy, was shown in several movie theatres in Germany and abroad. Since his first visit to Armenia in 2002, he has become very involved with the activities regarding film production there.
Grigor Harutyunyan (Armenia)
Director. Born in Yerevan in 1950. In 1975 entered Kh. Abovian Pedagogical Institute, Cinema Faculty, Directing Division (workshop of G. Melik-Avagyan). In 1980 graduated from the Institute and left for Meghri where worked as a director at the local theatre. In 1981-1984 was the director at Yerevan TV Films Studio. In 1987 joined Hayfilm Studio, later worked at Hayk Studio as director of documentary films. In 1988 his film, Theatre Square participated at Sverdlovsk IFF of Non-Feature Films and won the Jury Prize. In 1989 the same film received the Grand Prix at Kiev IFF. In 1990 Harutyunyan was invited to Kiev IFF as a jury member. His works have won several prizes at international film festivals. Has directed over 15 films.