Նիրմալ Դհար (Հնդկաստան)
Ծնվել է 1947-ին: “Ջուգանտար” օրաթերթի կինոթղթակիցն է եղել (1966-1983), լրագրող-կինոքննադատ` “Բարտաման” շաբաթաթերթում (1984-1993), կինոքննադատ` “Սանգբադ Պրատիդին”-ում (1993-2009.), խմբագրել է “Սինեմա Էբոնգ” շաբաթաթերթը (2009-2010): Այժմ, որպես կինոքննադատ, աշխատակցում է “Սանգբադ Պրատիդին”-ին: Բազմաթիվ կինոհրապարակումներով հանդես է գալիս շաբաթահանդեսներում և ամսագրերում: Եղել է Բենգալցի կինոլրագրողների ընկերակցության քարտուղարը (1986-2007): 1994-ից ի վեր մասնակցել է գրեթե բոլոր առաջնակարգ կինոփառատոներին: Հնդկական/բենգալական կինոյի վերաբերյալ մի քանի գրքի հեղինակ է: Մի շարք օտարալեզու սցենարներ է թարգմանել (Կուրոսավայի, Տոմաս Գուտիերես Ալեայի, Սթենլի Կուբրիկի և այլոց գործերը): Անդամակցել է Պուսանի ՄԿՓ-ի FIPRESCI-ի ժյուրիին, Օրենբուրգի կինոփառատոնի միջազգային ժյուրիին, Հնդկաստանի ազգային կինոպարգևի հանձնախմբին:
Արմեն Դովլաթյան (Հայաստան)
Ծնվել է 1952-ին Երևանում: 1969-1974 թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետում, 1978-1984 թթ.` Մոսկվայի Կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական ինստիտուտի ռեժիսորական ֆակուլտետում: 1974-1978 թթ. աշխատել է Հայաստանի գյուղատնտեսական ինստիտուտում` որպես լաբորատոր քիմիկոս: 1984-ից ՙՀայֆիլմ՚ կինոստուդիայում նկարահանել է ֆիլմեր, բոլորն էլ` իր սցենարների հիման վրա: Նրա վերջին աշխատանքը ՙՈւրվագիծն՚ (1995-2001, 6 մաս) է: 2001-ից Երևանի Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում ռեժիսորական արվեստանոց ունի:
2006-ից աշխատում է Բրիտանական խորհրդում որպես ծրագրերի տնօրեն` ղեկավարելով կրթությանը, կառավարությանը, արվեստին և հասարակությանը վերաբերող ծրագրեր: Արվեստագիտության թեկնածու է: Մշակութային քաղաքականություն և արվեստի վարչագիտություն է դասախոսել Ցինցինատիի համալսարանում (Օհայո, ԱՄՆ), Կարլ Մարիա ֆոն Վեբերի երաժշտանոցում (Դրեզդեն, Գերմանիա), Կովկասյան ինստիտուտում, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում, Ռուս-հայկական պետական համալսարանում (Երևան): Ավելի քան 100 հոդվածներ և հրապարակումներ ունի պարբերական մամուլում: Արևելաեվրոպական երաժշտական ընկերակցության, Երաժշտության տեսության ընկերության, Էթնոերաժշտագիտության եվրոպական ընկերության, Culturelink ցանցի, Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների, Հայաստանի ժուռնալիստների միության անդամ է:
Ելենա Ստիշովա (Ռուսաստան)
Կինոքննադատ, կինոյի պատմաբան, Ռուսաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ, “Նիկե” կինոակադեմիայի ակադեմիկոս, FIPRESCI-ի անդամ: Ռուսաստանցի ամենաոգեշունչ, խիստ և խոհամիտ քննադատներից է: Ելենա Ստիշովայի մասնագիտական փորձառությունը ներառում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ հեռագրական գործակալության մշակութային հարցերով թղթակցի, “Նեզավիսիմայա գազետա”-ի տեսաբանի, դասախոսի աշխատանքը. մի քանի տարի դասավանդել է Կինեմատոգրաֆիայի համառուսաստանյան պետական ինստիտուտում (ՎԳԻԿ): 36 տարի է` “Կինոիսկուսստվո” հանդեսի մշտական խմբագիրն է, ռուսական կինոյի բաժնի վարիչը: 8 տարի (Կ. Շչերբակովի հետ համատեղ) խմբագրել է “Կինոֆորում” հանդեսը` եզակի հրատարակություն ԱՊՀ-ի և Բալթյան երկրների կինոյի մասին, որի հրատարակումը դադարեցվեց ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով: Մի քանի տարի նվիրել է հայրենական կինոյի ձևաչափում գենդերային խնդիրների ուսումնասիրմանը: Մասնակցել է ռուսական ֆեմինիզմի պատմության առաջին էլեկտրոնային հանրագիտարանի ստեղծմանը: Եղել է Բաց հասարակության ինստիտուտի “Գենդերային մոնտաժ” վավերագրական կինոնախագծի կազմակերպիչն ու խմբագիրը: Ժամանակակից ռուսական կինոյի վերաբերյալ հարյուրավոր հոդվածների և մի քանի գրքերի հեղինակ է:
Օզջան Ալփեր (Թուրքիա)
Ծնվել է 1975-ին Արդվինում (Թուրքիա): Ֆիզիկա (1992-1996) և գիտության պատմություն (1996-2003) է ուսանել Ստամբուլի համալսարանում: Մասնակցել է Միջագետքի մշակութային կենտրոնի (1996-1999) և Նազիմ մշակույթի տան (1999-2001) կինոսեմինարներին: “Աշունը”` ռեժիսորի առաջին խաղարկային ֆիլմը, Թուրքիայում ու ամբողջ աշխարհում ցուցադրվել է ավելի քան 60 փառատոներում և արժանացել 33 մրցանակի: Թուրքիայում Օզջան Ալփեր դիտել է 150 հազար մարդ, ֆիլմն առաջադրվել է Եվրոպական կինոակադեմիայի “Եվրոպական հայտնություն” մրցանակին: Ալփերի մյուս ֆիլմերից են` “Մոմի” (2001), “Ուղևորություն ժամանակի միջով գիտնականի հետ” (2004), “Ռապսոդիան և մելամաղձը Թոքայ քաղաքում” (2005) և “Ապագան” ժապավենները (2011): Օզջան Ալփերը Արդվինի Կովկասյան կինոյի օրերի գեղարվեստական ղեկավարն է: Նաև հոդվածներ է գրում “Yeni Film” կինոհանդեսի համար: 2009-ին “Ոսկե ծիրան” փառատոնում Օզջան Ալփերի “Աշունը” արժանացել է Հատուկ մրցանակի եւ ՖԻՊԵՍՍԻ մրցանակի:
Սվետլանա Գուլյան (Հայաստան)
Ծնվել է 1938-ին Թբիլիսիում: 1948-ին ընտանիքով տեղափոխվել են Երևան: 1961-ին ավարտել է ԵՊՀ ռուսական բանասիրության ֆակուլտետը: 1971-ին, հեռակա ավարտելով Մոսկվայի Կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական ինստիտուտը (ՎԳԻԿ), ստացել է կինոգետ-խմբագրի դիպլոմ և յոթ տարի (1965-1972) աշխատել Երևանի հեռուստատեսության ստուդիայում` որպես խմբագիր: 1972-1974 թթ. եղել է նույն ինստիտուտի հեռուստատեսության ամբիոնի ասպիրանտ: 1976-ից մինչև օրս աշխատում է Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արվեստի ինստիտուտի “Հայկական սփյուռքի արվեստ” բաժնում: Ավագ գիտաշխատող է, Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության (1976) և FIPRESCI-ի անդամ: 1970-80-ականներին կինոարվեստի մասին դասախոսություններ է կարդացել Ռուսաստանի, Մերձբալթիկայի, Միջին Ասիայի և Ուկրաինայի տարբեր քաղաքներում: 2008-ին պարգևատրվել է Հայաստանի մշակույթի նախարարության պատվոգրով` “Հայ արվեստի բնագավառում նշանակալի վաստակի համար”: Կինոյի և հեռուստատեսության մասին բազմաթիվ հոդվածների հեղինակ է: Հրատարակվում է 1964-ից: Նրա հոդվածները լույս են տեսել նաև Լեհաստանում և Գերմանիայում: “Հայկական կինո” (1924-1999 թթ.) լիակատար կատալոգի համահեղինակ է (Խաղարկային կինո): Ավարտել է իր մենագրական ուսումնասիրությունը Ռուբեն Մամուլյանի մասին:

Born in 1947.Worked as a film reporter for Jugantar daily (1966 – 1983), film critic-journalist for Bartaman weekly (1984-1993), film-critic for Sangbad Pratidin (1993-2009), edited Cinema Ebong weekly (2009-2010). At present he is attached with Sangbad Pratidin, as a film-critic. Extensively writes on cinema in different weekly/monthly/fortnightly film magazines. He was the secretary of the Bengal Film Journalists’ Association (1986 - 2007). Since 1994 he has been visiting almost all the A - grade film festivals. He is the author of a few books on Indian/ Bengali cinema. He also translated a number of foreign scripts (Kurosawa, Thomas Gutierrez Alea, Stanely Kubrick and others). Served on the FIPRESCI Jury of Pusan IFF, International Jury of the Orenburg FF, the Indian National Film Awards Jury.
Armen Dovlatyan (Armenia)
Born in Yerevan in 1952. Studied at Yerevan State University, Chemistry department (1969-1974) and Moscow All-Soviet Institute of Cinema (VGIK), Film direction department (1978-1984). During 1974-1978 worked at the Armenian Agricultural Institute, Yerevan, as a laboratory chemist. Since 1984 has been working for Hayfilm Studio as a director, making films, all of them based on the screenplays by him. His latest work is "The Silhouette" (1995-2001, 6 parts). Since 2001 he has been the head of Directors’ Studio in Yerevan State Institute of Theatre and Cinema.
He joined the British Council in 2006 as a Programmes Manager, overseeing projects in Education, Governance, Arts and Society. He holds PhD in Arts History. As a Guest Lecturer of Cultural Policy and Arts Administration he cooperated with Cincinnati University (Ohio, USA), Conservatory of Music Carl Maria von Weber (Dresden, Germany), Caucasus Institute, Yerevan State Institute of Theatre and Cinema, Yerevan Komitas State Conservatory, and Russian-Armenian State University (Yerevan). He has more than 100 articles and publications in periodicals and magazines. He is a member of Eastern European Music Association, Society for Music Theory, European Society of Ethnomusicology, Culturelink Network, Union of Composers and Musicologists of Armenia, Union of Journalists of Armenia.
Elena Stishova (Russia)
Elena Stishova, film critic, film historian, Honored Artist of Russia, Academician of the "Nica" Russian Film Academy, FIPRESCI Member. One of the most inspired, rigorous and thoughtful Russian critics. Elena Stishova’s professional experience includes her work as a Cultural Affairs’ correspondent for the ITAR-TASS Telegraph Agency, columnist of Nezavisimaya Gazeta, teaching experience: for a few years she conducted a master class at the All-Russian State Institute of Cinematography (VGIK). For thirty-six years she is the longtime editor of the Kinoiskusstvo magazine, as the head of the Russian cinema department. For eight years, Stishova used to edit (with K. Scherbakov) the Kinoforum magazine - a unique edition about the CIS and Baltic countries’ cinema, suspended because of the financial crisis. She dedicated several years to gender agenda studies in the format of the national cinema. She participated in the creation of the first electronic encyclopedia on the history of Russian feminism. The organizer and editor of the Gender Montage documentary film project by the Open Society Institute. She is th author of hundreds of articles and several books on contemporary Russian cinema.
Özcan Alper (Turkey)
Born in Artvin, Turkey, in 1975. He studied Physics (1992-1996) and History of Science (1996-2003) at Istanbul University. He participated in cinema workshops in Mesopotamia Culture Center (1996-1999) and Nazım Culture House (1999-2001). Autumn, the first feature by the director was screened at more than 60 festivals in Turkey and around the world and got 33 awards. It was seen by 150.000 people in Turkey and was nominated for the European Film Academy European Discovery Award. Among other films by him are Momi (2001), Voyage in the Time with a scientist (2004), Rhapsody and Melancholy in Tokai City (2005) and The Future (2011). Alper is the Artistic Director of Caucasus Film Days in Artvin. Besides, he writes for the cinema magazine Yeni Film.
Svetlana Gulyan (Armenia)
Born in Tbilisi, Georgia, in 1938. In 1948 she moved to Armenia with her family. In 1961 graduated from Yerevan State University, Russian Philology department: In 1971, graduating from Moscow All-Soviet Institute of Cinematography (by correspondence), she received Film Critic and Editor Diploma. For seven years (1965-1972) she worked for Yerevan TV Studio as an editor. From 1972 to 1974 she was in stationary postgraduate studies at the TV Chair of the same institute. Since 1976 she has been working at the National Academy of Sciences of Armenia, Arts Institute, Armenian Diaspora Art department. She is a Senior staff scientist, member, The Cinematographers’ Union of Armeina (1976) and FIPRESCI. In 1970-s and 80-s she used to lecture on art of cinema in different cities of Russia, Baltics, Central Asia and Ukraine. In 2008 she was awarded the Diploma “For the Remarkable Services in Armenian Arts” by the Ministry of Culture. She is the author of many articles on cinema and television, being published since 1964. Her articles was published in Poland and Germany as well. The co-author of Armenian Cinema (1924-1999) complete catalogue (Feature Films). She completed her monographic research on Rouben Mamoulian.