Վիգեն Բերբերյան (ԱՄՆ)
Ավարտել է Լոնդոնի Տնտեսագիտության դպրոցը և Նյու Յորքի Կոլումբիա համալսարանը: Երկու վեպ է գրել` “Հեծանվորդը” (2002) և “Das Kapital. սիրո և արժույթի շուկայի սերը” (2007): Նրա արձակը թարգմանվել է իտալերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, եբրայերեն, հոլանդերեն: Բերբերյանը Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության Գրքի ազգային կենտրոնի (CNL) 2009-10 թթ. գրական մրցանակի դափնեկիրն է, ընդգրկվել է Barnes & Noble-ի “Հայտնաբերեք նոր մեծ գրողներ” ընտրանիում: Նրա պատմվածքներն ու էսսեները հրապարակվել են The New York Times, Le Monde Diplomatique, The International Herald Tribune, The Financial Times, The Los Angeles Times, Inculte պարբերականներում: Համահեղինակել է Կարինե Թորոսյանի “Ժամանակի աղմուկը” ֆիլմի սցենարը, որն այժմ արտադրության փուլում է և կթողարկվի 2013-ին:
Ադելինա ֆոն Ֆյուրստենբերգ (Շվեյցարիա)
ժամանակակից արվեստի տարածման ռահվիրաներից է: Ստամբուլում ծնված, Շվեյցարիայի քաղաքացուհի, լուսանկարիչ Ֆրանց Էգոն ֆոն Ֆյուրսթենբերգի հետ ամուսնացած հայուհին առաջին համադրողներից էր, որը հետաքրքրություն ցուցաբերեց ոչ արևմուտքցի արվեստագետների հանդեպ` ճանապարհ բացելով արվեստում բազմամշակութային մոտեցման համար: Ժնևի համալսարանում քաղաքագիտություն ուսանելու շրջանում Ադելինան հիմնել է Ժնևի Ժամանակակից արվեստի կենտրոնը, ապա ղեկավարել Ֆրանսիայի Գրենոբլ քաղաքի ժամանակակից արվեստի Le Magasin կենտրոնը և դրա Համակարգողների դպրոցը: 1993-ին Վենետիկի 45-րդ բիենալեի ժյուրիի կողմից պարգևատրվել է Le Magasin-ը ղեկավարելու և իր կրթական գործունեության համար: 1996-ին ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության բաժնին կից հիմնել է “Արվեստը հանուն աշխարհի” հ/կ-ն` Մարդու իրավունքների համաշխարհային հռչակագրի սկզբունքներն արվեստի միջոցով տարածող և քարոզող, ամբողջ աշխարհում ցուցահանդեսներ կազմակերպող և ֆիլմեր նկարահանող մի կազմակերպություն: Գիտակցելով, որ կինոն հատկապես զորեղ է մշակույթները կապակցելու, մեր հասարակական կյանքին նոր շունչ տալու և հարստացնելու անսահման հնարավորությունների առումով` 2008-ին Ադելինա ֆոն Ֆյուրսթենբերգը, Մարդու իրավունքների համաշխարհային հռչակագրի 60-րդ տարելիցի առթիվ, հաջողությամբ թողարկեց “Մարդու իրավունքների պատմություններ” լայնամետրաժ խաղարկային ֆիլմը և կազմեց Հանի աբու Ասադի, Սերգեյ Բոդրովի, Պաբլո Տրապերոյի, Ապիչապոնգ Վեերասետակուլի, Յասմինա Ժբանիչի և այլոց նկարահանած կարճ ֆիլմերի շարք: 2011-ին, ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի և Եվրոպայի խորհրդի հովանավորությամբ, նա թողարկեց յոթ կարճամետրաժ կինոնկարներից (ռեժիսորներ` Ֆանի Արդան, Իդրիսա Ուեդրաոգո, Ջաֆար Փանահի և այլք) բաղկացած երկրորդ ֆիլմաշարը` “Առաջ և հիմա. սահմաններից և տարբերություններից անդին”՚: Այժմ Ադելինան աշխատում է քաղցկեղին նվիրված կարճամետրաժների նոր շարքի վրա` “Առասպելներ և թյուրընկալումներ” աշխատանքային վերնագրով:
Լի Սան-յոն (Հարավային Կորեա)
Լի Սան-յոնը կինոքննադատի իր կարիերան սկսել է “Cine 21”-ում, որը Կորեայի ամենաազդեցիկ կինոհանդեսն է: 2007-ից նա աշխատակցում է Պուսանի ՄԿՓ-ին և այժմ գլխավարում է Flash Forward մրցույթի և արևելաեվրոպական ֆիլմերի ընտրությունը: Հեղինակել է “Այն ամենը, ինչ թույլ է տալիս կինոն” էսսեն:
2006-ից աշխատում է Բրիտանական խորհրդում որպես ծրագրերի տնօրեն` ղեկավարելով կրթությանը, կառավարությանը, արվեստին և հասարակությանը վերաբերող ծրագրեր: Արվեստագիտության թեկնածու է: Մշակութային քաղաքականություն և արվեստի վարչագիտություն է դասախոսել Ցինցինատիի համալսարանում (Օհայո, ԱՄՆ), Կարլ Մարիա ֆոն Վեբերի երաժշտանոցում (Դրեզդեն, Գերմանիա), Կովկասյան ինստիտուտում, Երևանի Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում, Ռուս-հայկական պետական համալսարանում (Երևան): Ավելի քան 100 հոդված և հրապարակում ունի պարբերական մամուլում: Անդամակցում է Արևելաեվրոպական երաժշտական ընկերակցությանը, Երաժշտության տեսության ընկերությանը, Էթնոերաժշտագիտության եվրոպական ընկերությանը, Culturelink ցանցին, Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների, Հայաստանի ժուռնալիստների միությանը, Միջազգային ծրագրերի գնահատման ցանցին:
Վալերի Բալայան (Ռուսաստան)
Ծնվել է 1960-ին Ուկրաինայում: Կինոռեժիսոր և սցենարիստ, Ռուսաստանի Դաշնության և Ուկրաինայի կինեմատոգրաֆիստների միությունների, Ռուսաստանի կինոսցենարիստների գիլդիայի, Ռուսաստանի վավերագրողների գիլդիայի, Ուկրաինայի կինեմատոգրաֆիստների ազգային միության Ղրիմի մասնաճյուղի վարչության անդամ: 1982-ին օպերատորի օգնական է աշխատել Լենինգրադի Վավերագրական ֆիլմերի ստուդիայում: 1984-ին ընդունվել է ԽՍՀՄ-ի Կինեմատոգրաֆիայի պետկոմին կից Կինոսցենարիստների և ռեժիսորների բարձրագույն դասընթացի սցենարական բաժինը (Լեոնիդ Գուրևիչի արվեստանոց): 1989-ին ավարտել է որպես վավերագրող ռեժիսոր: Հետագա տարիներին նրա սցենարների հիման վրա ավելի քան 40 վավերագրական ֆիլմ է նկարահանվել, իսկ ինքը 60-ից ավելի ֆիլմի ռեժիսոր է:
Սիտորա Ալիևա (Ռուսաստան)
Ծնվել է Դուշանբեում: Կինո է մուտք գործել 7 տարեկանում` որպես դերասանուհի: Հետագա 9 տարիներին շուրջ տասը դեր է խաղացել գեղարվեստական և հեռուստատեսային ֆիլմերում: 1987-ին ավարտել է Մոսկվայի Կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական ինստիտուտի սցենարական և կինոյի պատմության բաժինը (Ե. Սուրկովի և Լ. Մամետովայի արվեստանոց): 1987-88 թթ. եղել է Մշակութային հիմնադրամի փորձագետ, 1987-91 թթ.` “Տաջիկֆիլմ” ստուդիայի ավագ խմբագիր: 1991-ից ապրում և աշխատում է Մոսկվայում: 1991-93 թթ. խմբագիր է աշխատել Կինոյի աջակցման հիմնադրամում: 1994-96 թթ. եղել է “Իսկուսստվո կինո” ամսագրի գլխավոր խմբագիր Դ. Դոնդուրեյի օգնականը, միաժամանակ` Սոչիի “Կինոտավր”՚ ՄԿՓ-ի կինոծրագրի համադրողը: 1999-2005 թթ. ղեկավարել է և անդամակցել Սոչիի ՄԿՓ-ի, “Սիրո դեմքերը” ՄԿՓ-ի և “Կինոտավրիկ” մանկական արվեստի փառատոնի ընտրող հանձնաժողովին: 2002-05 թթ. եղել է “Կինոտավր” ռուսաստանյան բաց ԿՓ-ի գործադիր տնօրենը, 2005-ից նույն փառատոնի ծրագրի տնօրենն է: Ժյուրի անդամ է եղել Հայդերաբադի, Տալլինի, Մար դել Պլատայի, Քոթբուսի, Բեռլինի, Կարլովի Վարիի, Վենետիկի ՄԿՓ-երում:
Էմիլիա (Միրա) Հավյարովա (Չեխիա)
Ծնվել է 1938-ին: Մանկավարժ-հոgեբանի կրթություն ունի: Դրամատուրg է, միջազgային մշակութային նախաgծերի ղեկավար, Օպերատորական արվեստի Camerimage ՄԿՓ-ի (Լեհաստան) ծրաgրային ասիստենտը, ՙԲարրանդով՚ կինոստուդիայի խորհրդատուն` Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայի, Ռուսաստանի, Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Միջին Ասիայի gծով: Պրահայի Չեխոսլովակիայի կինոինստիտուտի ծրաgրերի տնօրենն է եղել: 1991-ից հետո աշխատել է Չեխոսլովակիայի արտաքին gործերի նախարարության մշակույթի բաժնում: 1992-97 թթ., որպես առաջին քարտուղար, ղեկավարել է Մոսկվայում Չեխիայի դեսպանության մշակույթի և կրթության բաժինը:

Viken Berberian (USA)
He holds graduate degrees from the London School of Economics and Columbia University. The author of two novels: The Cyclist (New York, 2002) and Das Kapital: a Novel of Love & Money Markets (New York, 2007). His work of fiction has been translated to Italian, French, German, Hebrew and Dutch. Berberian is the recipient of a writing award from the Centre National du Livre (CNL) of the French Ministry of Culture (2009-10) and was a Barnes & Noble Discover Great New Writers selection. His short stories and essays have appeared in The New York Times, Le Monde, Diplomatique, The International Herald Tribune, The Financial Times, The Los Angeles Times, Inculte. He co-wrote the script for Noise of Time, a Garine Torossian film, currently in post production, and scheduled for release in 2013.
Adelina Cüberyan von Furstenberg (Switzerland)
She is one of the field’s pioneers in broadening contemporary art. Armenian born in Istanbul, Swiss citizen, married to the photographer Franz Egon von Fürstenberg, she is one of the first curators who showed an interest in non-Western artists, thus opening the way for a multicultural approach in art. During her studies of Political Sciences at the University of Geneva, Switzerland, Adelina founded the Centre d’Art Contemporain in Geneva; later on she directed Le Magasin, Centre d’Art Contemporain of Grenoble, France and its School of Curators. In 1993, she was awarded by the Jury of the 45th Venice Biennial for her direction of Le Magasin and her educational work. In 1996 she founded Art for The World, a Non-Governmental Organization (NGO) associate to the UN Department of Public Information for the diffusion and promotion of the principles of the Universal Declaration of Human Rights through art, the organization of exhibitions and the production of films around the world. Knowing that cinema is peculiarly potent to familiarize cultures to each other, to create endless possibilities that regenerate and enrich our social lives, Adelina von Fürstenberg, in 2008 for the 60th anniversary of the Universal Declaration of Human Rights (UDHR), produced successfully a long feature film Stories on Human Rights and composed a series of 22 short movies directed by Hany Abu Assad, Sergei Bodrov, Pablo Trapero, Apichapong Weerasetakul, Jasmila Zbanic, etc. In 2011, under the patronage of UN’s Alliance of Civilizations and the Council of Europe she produced a second series of 7 short films Then & Now: Beyond Borders and Differences, by Fanny Ardant, Idrissa Ouedraogo, Jafar Panahi, etc. Currently, Adelina is working on a new series of short films Myths and Misconceptions (tentative title), on the subject of cancer.
Lee Sang-yong (South Korea)
Lee Sang-yong started his career as a film critic at Cine 21, the most influential film magazine in Korea. He joined Busan IFF in 2007 and is currently in charge of selection of the Flash Forward competition and Eastern European cinema. He is the writer of the film essay All that Cinema Allows.
He joined the British Council in 2006 as a Programmes Manager, overseeing projects in Education, Governance, Arts and Society. He holds PhD in Ats History. As a Guest Lecturer of Cultural Policy and Arts Administration he cooperated with Cincinnati University (Ohio, USA), Conservatory of Music Carl Maria von Weber (Dresden, Germany), Caucasus Institute, Yerevan State Institute of Theatre and Cinema, Yerevan Komitas State Conservatory and Russian-Armenian State University (Yerevan). He has more than 100 articles and publications in periodicals and magazines. He is a member of Eastern European Music Association, Society for Music Theory, European Society of Ethnomusicology, Culturelink Network, Union of Composers and Musicologists of Armenia, Union of Journalists of Armenia, International Program Evaluation Network.
Valery Balayan (Russia)
Born in Ukraine, in 1960. Film director and screenwriter, member of the Unions of Cinematographers of the Russian Federation and Ukraine, member of the Guild of Russian Screenwriters, member of the Guild of Documentarists in Russia, a member of the Guild of Russian Filmmakers, board member of the Crimean branch of the National Union of Cinematographers of Ukraine. In 1982 he worked as an assistant operator at the Leningrad Documentary Film Studio. In 1984 he entered the screenwriting department of the Higher Courses for Scriptwriters and directors of the USSR State Committee for Cinematography (master class of Leonid Gurevich). In 1989 he graduated as a director of documentary films. In subsequent years, more than 40 documentaries were made based on his scripts and he made more than 60 films.
Sitora Alieva (Russia)
Born in Dushanbe. Made her film debut as actress at the age of 7. In he following 9 years played about ten roles in feature and television films. In 1987 graduated from the Scriptwriting and Film History Department of the Moscow All-Union Institute of Cinematography (VGIK, E. Surkov’s and L. Mamatova’s master class). In 1987-88 - expert of the Culture Fund. From 1987 to 1991 - senior film-editor at the Tadjikfilm Studio. Since 1991 lives and works in Moscow. In 1991-93 - editor at the Fund for Cinema Support. From 1994 to 1996 - assistant to D. Dondurei, editor-in-chief of the journal Iskusstvo Kino, at the same time film program coordinator of the Kinotavr IFF in Sochi. In 1999-2005 - director and member of the selection committee of the IFF in Sochi, the Faces of Love IFF, and the International Children’s Arts Festival Kinotavrik. In 2002-2005 executive director of the Kinotavr Open Russian FF. Since 2005 - program director of the ORFF Kinotavr. Served in jury of the FFs in Hyderabad, Tallinn, Mar del Plata, Cottbus, Berlin, Karlovy Vary, Venice.
Emilia (Mira) Haviarova (Czech Republic)
Born in 1938. A pedagogue - psychologist by training, she is a dramatist, director of international culture projects, program assistant at Camerimage Cinematography Art IFF in Poland, a consultant at Barrandov Film Studio on East and Central Europe, Russia, Armenia, Georgia, Ajerbaijan, Kazakhstan and Central Asia. She was the program director at Czechoslovakia Cinema Institute in Prague. After 1991 worked at Culture Department, MFA of Czechoslovakia. She was the head of the Culture and Education Department at the Czech Republic Embassy in Moscow, as the First Secretary, 1992-1997.