Զավեն Բոյաջյան (Հայաստան)
Կինոգետ, թարգմանիչ, Հայաստանի Կինոգետների և կինոլրագրողների ասոցիացիայի` FIPRESCI-ի ազգային բաժանմունքի անդամ: Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը` գրական-գեղարվեստական քննադատություն մասնագիտացմամբ: 1993-ից Հայաս¬տանի Հանրային հեուստաընկերության “8 1/2" հեղինակային ծրագրով ներկայացնում է համաշխարհային կինոյի լավագույն նմուշները: Աշխատակցել է ՙԱնդրադարձ՚ շաբաթաթերթին, խորագրեր վարել ”Եթեր”, “TV ալիք”, “Հայաստանի Հանրապետություն”, ”8 1/2", “Ժամանակ Երևան” թերթերում: “Ազնավուրը կինոյում” (1993), “Ֆրանսուա Տրյուֆո” (1994) գրքերի համահեղինակն է: 1997-ին եղել է “Հայաստանի Հանրապետութուն” օրաթերթի գլխավոր խմբագրի տեղակալը: 2001-2006 թթ. պատրաստել է “Ազգ” օրաթերթի կինոյի էջը: 2003-ին արժանացել է “Մասնավոր հայացք” ՄԿՓ-ի մրցանակին` փառատոնի լավագույն լուսաբանման համար: 2002-ից համաշխարհային կինոյի լեկտորիումներ է անցկացնում Երևանի Նորարար-փորձառական արվեստի կենտրոնում (ՆՓԱԿ): 2005-ից Հանրային հեռուստաընկերության կինոցուցադրումների և կրկնօրինակման բաժնի գլխավոր խմբագիրն է: Հայերեն է թարգմանել բազմաթիվ գեղարվեստական և վավերագրական ֆիլմեր, ինչպես նաև Սարոյանի, Օսբորնի, Օլբիի, Փինթերի և այլոց գրական գործերը: 2006-ին եղել է ՙՄեկ կադր-մեկ րոպե՚ կինոփառատոնի ժյուրիի նախագահը: Հայաստանի պետական մրցանակի թատրոնի և կինոյի հանձնաժողովի անդամ է:
Կլաուս Էդեր (Գերմանիա)
Ծնվել է 1939թ.-ին Գերմանիայի Աուգսբուրգ քաղաքում: Սովորել է գերմանական գրականություն Շտուտ գարտի համալսարանում: Աշխատում է որպես կինոքննադատ 60-ական թթ.-րի կեսերից՝ ներառյալ ազ գային ռադիոյի համար (Bayerischer Rundfunk). Հեղինակել է մի շարք գրքեր, որոնց թվում՝ Անդժեյ Վայդա, Լուիս Բունյուել, Նիկիտա Միխալկով և Անդրեյ Կոնչալովսկի, Արտուրո Ռիպշտեյն, Իմ Քուոն-տաեկ, Նա գիսա Օշիմա, երկու գրքեր Ալեքսանդր Կլյու գեի հետ: Մյունիխի միջազ գային կինոփառատոնի ծրա գրերի պատասխանատուն է, բազում փառատոների խորհրդատու: Հանդիսանում է Կինոքննադատների միջազ գային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար (FIPRESCI) 1987թ.-ից: Նստատեղին` Մյունխեն, Գերմանիա:
Աննա Գերեբ (Հունգարիա)
Ծնվել է Բուդապեշտում 1951թ.-ին: Ստացել է ռուսերեն լեզվի և էսթետիկայի դիպլոմ Բուդապեշտի ELTE համալսարանում: Աշխատել է Հուն գարիայի ազ գային ֆիլմարխիվում որպես խորհրդային կինոյի մասնա գետ: Գրել և խմբա գրել է գրքեր խորհրդային ֆիլմերի և ֆիմլարտադրողների մասին:
Հանդիսանում է այս թեմայով բազմաթիվ հոդվածների հեղինակ, ինչպես, օրինակ, Էյզենշտեյնի, Դովժենկոյի, Բարնետի, Ասկոլդովի, Նորշտեյնի, Իոսելիանիի և Փարաջանովի մասին: Վարել է Փարաջանովի և Սմոկտունովկսու հետ վերջին հարցազրույզներից մեկը: Կազմակերպել է Փարաջանովի գործերի և Էյզենշտեյնի նկարների ցուցահանդեսներ: Նկարահանել է հուն գարական պատմության և ռուսական արվեստի մասին մի քանի վավերա գրական ֆիլմեր

Zaven Boyajyan (Armenia)
Film critic, translator. Member of Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists, the National Section of FIPRESCI. Graduated from Philology Department of Yerevan State University with a specialization in belles-lettres and criticism. Since 1993 represents the best of the world cinema in his author’s program 8 ½ on Armenian Public TV Company. Worked in Andradardz weekly, had his rubrics in Ether, TV Channel, Hayastani Hanrapetutyun, 8 1/2, Zhamanak Yerevan newspapers. He is the co-author of the books Aznavour in Cinema (1993) and Francois Truffaut (1994). In 1997 was deputy editor-in-chief of Hayastani Hanrapetutyun daily. In the period from 2001 till 2006 prepared Cinema page in Azg daily. In 2003 was awarded by Private View IFF for the best representation about the festival. Since 2002 has been delivering weekly lectures on world cinema at Armenian Centre for Contemporary Experimental Art (ACCEA). Since 2005 is the editor-in-chief of Film Showing and Dub Department of Armenian Public TV Company. Many feature films and documentaries, as well as literature by Saroyan, Osborne, Albee, Pinter and others were translated into Armenian by him. In 2006 was the President of the Jury in One Shot, One Minute FF. He is in the Theatre and Cinema Committee of Armenian State Award.
Klaus Eder (Germany)
Born in 1939 in the German city of Augsburg. Studies of Germanliterature at Stuttgart university. Works as film critic from the middle of the 60s, including for the national radio (Bayerischer Rundfunk). Authored books among others on Andrzej Wajda, Luis Bunuel, Nikita Mikhalkov and Andrei Konchalovski, Arturo Ripstein, Im Kwon-taek, Nagisa Oshima; two books together with Alexander Kluge. Programmer of the Munich International Film Festival, adviser for a variety of festivals. General Secretary of the International Federation of Film Critics (FIPRESCI) from 1987. Based in Munich, Germany.
Anna Gereb (Hungary)
Born in Budapest, in 1951.Diploma in philology of Russian language and esthetics at ELTE University, Budapest Worked at the National Filmarchive of Hungary as a specialist of Soviet moviesWrote and edited books on Soviet films and filmmakers.
Author of numerous articles on this topic, for example on Eisenstein, Dovzhenko, Barnet, Askoldov, Norstein, Ioseliani and Paradjanov. Made one of the last interviews with Paradjanov and Smoktunovsky. Organised exhibitions on Paradjanov’s works and Eisenstein’s drawings. Directed some documentary films on Hungarian history and Russian art.