Դարյուշ Մեհրջուի (Իրան)
Որպես իրանական կինոյի նոր ալիքի խորհրդանշական դեմք` Մեհրջուին համարվում է ամենաինտելեկտուալ ռեժիսորներից մեկը: Ծնվել է 1939-ին Թեհրանում: Երիտասարդ տարիքում մեկնել է Միացյալ Նահանգներ և Լոս Անջելեսում` ընդունվել Կալիֆորնիայի համալսարանի (UCLA) կինոյի բաժինը: Փոխելով մասնագիտացումը` փիլիսոփայություն է ուսանել և 1964-ին` ավարտել համալսարանը: 1965-ին վերադառնալով Իրան` նրա գրեթե անմիջապես սկսել է կինոռեժիսորի կարիերան: 1966-ին նկարահանել է իր առաջին ֆիլմը` «Ադամանդ 33»-ը: Մեհրջուիի երկրորդ խաղարկային կինոնկարը` «Կովը» (1969), նրան ճանաչում է բերել երկրում և միջազգային ասպարեզում: 1971-ին ֆիլմը, գաղտնի դուրս բերվելով Իրանից, ներկայացվել է Վենետիկի ՄԿՓ-ում, որտեղ առանց նախապես ծրագրվելու եւ ենթագրերի` դարձել է այդ տարվա փառատոնի ամենամեծ իրադարձությունը: Սա շրջադարձային աշխատանք էր իրանական կինոյի պատմության մեջ: Հանդիսատեսները մեծ խանդավառությամբ ընդունեցին «Կովը», թեեւ ֆիլմն անտեսել էր շահութաբեր ժապավենների բոլոր ավանդական տարրերը: 1973-ին Մեհրջուին սկսեց նկարահանել իր այն գործը, որը պիտի դառնար ամենամեծ հավանության արժանացած նրա ֆիլմը: «Շրջանի» համահովանավորը Մշակույթի նախարարությունն էր, բայց կինոնկարը բախվեց Իրանի բժշկական շրջանների դիմադրությանը, և մինչեւ 1977-ը ցուցադրությունն արգելված էր: Իսկ արտասահմանում ֆիլմը համընդհանուր հիացմունք առաջացրեց: 1978-ին Բեռլինի ՄԿՓ-ում «Շրջանն» արժանացավ FIPRESCI-ի մրցանակին: 1981-ին Մեհրջուին ուղևորվեց Փարիզ և մի քանի տարի մնաց այնտեղ` այդ ընթացքում ֆրանսիական հեռուստատեսության համար նկարահանելով «Ճանապարհորդություն դեպի Ռեմբոյի երկիր» լիամետրաժ կիսավավերագրական ֆիլմը: Տան կարոտը նրան ստիպեց վերադառնալ Իրան և ձեռնարկել «Կենվորները» (1986)` մի կատակերգություն անշարժ գույքի վաճառքով զբաղվող գործակալի մասին, որը ջանում է բնակարանից վռնդել կենվորներին: «Համուն» ֆիլմում (1989), որ կյանքը խորտակած մտավորականի դիմանկար է, Մեհրջուին ձգտել է պատկերել իր սերնդի հետհեղափոխական շրջադարձը քաղաքականությունից դեպի միստիցիզմ: 90-ականներին Մեհրջուին շարունակեց ֆիլմեր նկարահանել, որոնք առնչվում էին կանանց խնդիրներին: «Բանուն» (1991, էկրան է բարձրացել 1998-ին), քիչ թե շատ, Լուիս Բունյուելի «Վիրիդիանա»-ի տեղափոխումն է Իրան: «Սառա»-ում (1993) նույնը վերաբերում է Իբսենի «Տիկնիկային տունը» պիեսին: «Փարին» (1995), որ Սելինջերի «Ֆրենին և Զուին» վիպակի փախադրումն է, ուշադրություն գրավեց և դատավարության սպառնալիքի տեղիք տվեց մենակյաց գրողի կողմից: «Լեյլան» (1996) ամբողջովին Մեհրջուիի գործն էր եւ առաջինը, որ Արեւմուտքում լայնորեն ցուցադրվեց: Անպտղության և ամեն ինչին խառնվող սկեսրոջ պատճառով փլուզված ամուսնության պատմությունը հիացական արձագանքներ բերեց: Փառատոներից և 1998-ին Լինքոլն կենտրոնի կինոընկերության կազմակերպած լիակատար հետահայաց ցուցադրությունից դուրս` Մեհրջուիի ֆիլմերը մեծ մասամբ անհայտ են Իրանի սահմաններից անդին, մի վրիպում, որը պիտի հուսալ, թե կշտկվի ժամանակի ընթացքում:
Աշոտ Ադամյան (Հայաստան)
Ծնվել է 1953-ին Երևանում: 1968-72 թթ. սովորել է Ա. Թամանյանի անվան տեխնիկումի ճարտարապետական բաժնում: 1972-74 թթ. ծառայել է սովետական բանակում: 1979-ին ավարտել է Երևանի մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի ռեժիսորական բաժինը (Հենրիկ Մալյանի արվեստանոց): 1981-98 թթ. աշխատել է Հ. Մալյանի անվան թատրոնում որպես դերասան, ռեժիսոր, գեղարվեստական ղեկավար: 1988-91 թթ. սովորել է Մոսկվայի ռեժիսորական բարձրագույն դասընթացներում (Ռոլան Բիկովի արվեստանոց): 1978-ից նկարահանվում է կինոյում: Խաղացել է երկու տասնյակից ավելի դերեր, որոնց թվում են այնպիսի նշանակալից կատարումներ, ինչպիսիք են Թորիկը (Հ. Մալյանի «Կտոր մը երկինք»), Օբերոնը (Ա. Մկրտչյանի «Հին օրերի երգը»), Վարորդը (Ա. Էգոյանի «Օրացույց»):
Գորան Պասկալևիչ (Սերբիա)
Ծնվել է 1947-ին Բելգրադում: Նախկին Հարավսլավիայի ամենանշանավոր ռեժիսորերից մեկը FAMU-ի շրջանավարտների, այսպես կոչված, «չեխական դպրոցի» ներկայացուցիչ է: Ճանաչման է հասել իր կարճամետրաժ վավերագրական աշխատանքներով, բայց խաղարկային ֆիլմերն էին, որ նրան դասեցին եվրոպացի առաջատար ռեժիսորների կարգը: Պասկալևիչի ոճը, թեմաները և տրագիկոմիկական շունչը իրենց հետքն են թողել չեխական նոր ալիքի վրա: Միջազգային ճանաչում է ձեռք բերել հատկապես «Լողափի հսկիչը ձմռանը» (1976), «Հատուկ բուժում» (1980, ներկայացվել է «Ոսկե գլոբուսի»), «Մթնշաղի ժամանակ» (1983, Չիկագոյի ՄԿՓ-ի Գլխավոր մրցանակ), «68-ի վաղանցիկ ամառը» (1984), «Պահապան հրեշտակը» (1987), «Հրաշքների ժամանակը» (1989), «Վառոդի տակառ» (1998, FIPRESCI-ի մրցանակ Վենետիկի ՄԿՓ-ում), «Թե ինչպես Հարին ծառ դարձավ» (2001) և «Միջամառնային գիշերվա երազը» (2004, Սան Սեբաստիանի ՄԿՓ-ի ժյուրիի Մեծ մրցանակ): Նրա վերջին ֆիլմի` «Լավատեսների» պրեմիերան կայացել է 2006-ի աշնանը:
Ազիզե Թան (Թուրքիա)
Ծնվել է 1971-ին Ստամբուլում: Ավարտել է Ստամբուլի Բոսֆորի համալսարանը: 1993-ից աշխատում է Ստամբուլի Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամում` կազմակերպելով հինգ միջազգային փառատոն (կինոյի, թատրոնի, երաժշտության, ջազի փառատոներ և ժամանակակից արվեստի` երկու տարին մեկ բացվող ցուցահանդես): Եղել է Ստամբուլի ժամանակակից արվեստի 5-րդ, 6-րդ և 7-րդ ցուցահանդեսների համադրողը, 2003-ին` դարձել Ստամբուլի ՄԿՓ-ի փոխտնօրենը: 2006-ից այդ փառատոնի տնօրենն է: Վերջին յոթ տարիներին կազմակերպում է նաև Ստամբուլի աշնանային կինոշաբաթը: NETPAC-ի և Ասիայի խաղաղօվկիանոսյան կինոմրցանակների առաջադրման խորհրդի անդամ:

Dariush Mehrjui (Iran)
As an Iranian New Wave cinema icon, Mehrjui is regarded to be one of the intellectual directors. Dariush Mehrjui was born in Tehran, Iran, in 1939. As an adult, he moved to the United States and entered the University of California, Los Angeles (UCLA), Department of Cinema. He switched his major to philosophy and graduated from UCLA in 1964. Returning to Iran in 1965, he almost immediately embarked on a filmmaking career. He made his debut in 1966 with Diamond 33. His second featured film, Cow (1969), brought him national and international recognition. In 1971, the film was smuggled out of Iran and submitted to the Venice IFF, where, without programming or subtitles, it became the largest event of that year's festival. The film was a turning point in the history of Iranian cinema. The public received it with great enthusiasm, despite the fact that it had ignored all the traditional elements of box office attraction. In 1973 Mehrjui began directing what was to be his most acclaimed film. The Cycle was co-sponsored by the Ministry of Culture but encountered opposition from the Iranian medical establishment and was banned from release until 1977. It was universally admired abroad. The film won the FIPRESCI Prize at the Berlin IFF in 1978. In 1981, he traveled to Paris and remained there for several years, during which time he made a feature-length semi-documentary for French TV, Voyage au Pays de Rimbaud (1983). Feeling homesick, he returned to Iran to film The Tenants (1986), a comedy of conflict between apartment tenants and a realtor seeking to throw them out. In Hamoun (1989), a portrait of an intellectual whose life is falling apart, Mehrjui sought to depict his generation's post-revolutionary turn from politics to mysticism. The '90s also found Mehrjui releasing films dealing with women's issues. Banoo (1991, released in 1998) more or less brought Luis Buñuel's Viridiana to Iran. Sara (1993) did the same for Ibsen's A Doll's House. Pari (1995), a transplanting of Salinger's Franny and Zooey, attracted the attention - and the threat of a lawsuit - from the reclusive author. Leila (1996) was all Mehrjui's own and the first to receive any sort of wide theatrical release in the West. The story of a marriage undone by infertility and a meddling mother-in-law, it earned Mehrjui raves. Outside of festivals and a career-spanning retrospective by the Film Society of Lincoln Center in late 1998, his films remain largely unseen outside Iran, an oversight that will hopefully be corrected with the passing of time.
Ashot Adamyan (Armenia)
Born in 1953 in Yerevan. Adamyan studied at the Department of Architecture, the Vocational School after Alexander Tamanyan in 1968-1972. In 1972-1974 Adamyan served in the Soviet Army. He graduated from the Department of Direction, School of Culture, the Yerevan Pedagogical University (class of Henrik Malyan) in 1979. Adamyan worked as an actor, stage director and artistic manager in the Theater after Henrik Malyan from 1981 to 1998. In 1988-1991 Adamyan took the Advanced Courses for Film Directors in Moscow (the class of Rolan Bykov). Adamyan is a cinema actor beginning 1978 having played in more than two dozens of films including characters as noticeable as that of Torik (in A Piece of the Sky [Ktor my yerkinq] directed by Henrik Malyan), Oberon (The Song of the Old Days [Hin oreri yergy] by Albert Mkrtchyan) and the Driver ( Calendar by Atom Egoyan).
Goran Paskalevic (Serbia)
Born in 1947 in Belgrade, one of the most distinguished directors from the former Yugoslavia, is a member of the so-called “Prague school” of FAMU graduates. He became known for his short documentaries, but it was his feature films which classed him among leading European directors, whose style, themes and tragicomic aura bore traces of the influence of the Czech New Wave. He received international recognition particularly for his films Beach Guard in Winter (1976), Special Treatment (1980 – Golden Globe nomination), Twilight Time (1983 – Main Prize at the Chicago IFF), The Elusive Summer of ‘68 (1984), Guardian Angel (1987), Time of Miracles (1989), The Powder Keg (1998 – FIPRESCI prize at the Venice IFF), How Harry Became a Tree (2001) and Midwinter Night’s Dream (2004 – Grand Jury Prize at the San Sebastian IFF). His new film The Optimists was premiered in the autumn of 2006.
Azize Tan (Turkey)
Born in 1971 in Istanbul. She received her MA degree from Bosphorus University in Istanbul. She works for the Istanbul Foundation for Culture and Arts organizing five international festivals (Film, Theatre, Music, Jazz and Biennial) since 1993. She worked as the coordinator of the 5th, 6th and 7th Istanbul Biennials and became the deputy director of the Istanbul IFF in 2003. She is the director of the Istanbul IFF since 2006. She also organizes the Istanbul Autumn Film Week for the last seven years. She is a member of NETPAC and Asia Pacific Screen Awards Nominations Council.