Ծնվել է 1939-ին Ռայնլանդերում (Վիսքոնսին նահանգ): Սան Ֆրանցիսկոյում հաստատված ռեժիսոր Նիլսոնը և նր ա համառեժիսոր Ջոն Հանսոնը "Հյուսիսային լույսերի" համար "Ոսկե կինոխցիկ" են ստացել Կաննում, իսկ Նիլսոնն իր "Տապ և արևի լույս" ֆիլմի համար արժանացել է Սանդենսի ԿՓ-ի Ժյուրիի մեծ մրցանակին: Նա այս երկու մրցանակները վաստակած առաջին ամերիկացի ռեժիսորն է: Նիլսոնը թվային կինոնկարահանման Direct Action ոճի ստեղծողն է, մի եղանակ, որն ուսուցանվել է Սան Ֆրանցիսկոյի Tenderloin yGroup Actor’s Ensemble -ում և ներկայացվել ամբողջ աշխարհում կազմակերպված սեմինարներում: Նիլսոնը նախակարապետ է վիդեոյի տեխնիկան ժապավենին փոխանցելու գործում, ինչը հանգեցրել է ներկայիս թվային հեղաշրջմանը: Նրան շնորհված վերջին մրցանակների թվում են Թեդ Լարսոնի մրցանակը Ֆարգոյի ՄԿՓ-ում` "կինոարտադրության մեջ ունեցած ակնառու ներդրման համար", "Անկախ կինոյի ռահվիրան"` Քանզաս Սիթիի Filmmaker’s Jubilee-ում, "Տարվա կինեմատոգրաֆիստ" տիտղոսը Սիլվեր Լեյքի ԿՓ-ում (Լոս Անջելես) և Milley մրցանակը` Միլի Վալի քաղաքի կողմից` արվեստում ձեռք բերած նվաճումների համար: 2007-ին լույս է տեսել Նիլսոնի "Տրիստան դա Կունյայի փախստականի անունից" բանաստեղծությունների գիրքը:
Սեմիհ Կապլանօղլու (Թուրքիա)
Ժամանակակից թուրքական կինոյի ամենամեծարված սցենարիստ-ռեժիսոր-պրոդյուսերներից է: 1984-ին, ավարտելով Իզմիրի Դոքուզ Էյլյուլ համալսարանի գեղարվեստի ֆակուլտետը, կինոյի և հեռուստատեսության բակալավրի աստիճան է ստացել: Show TV և Inter Star TV հեռուստաալիքներով մեծ հաջողությամբ ցուցադրված "Շեհնազ տանգո" 52 մասանոց հեռուստասերիալի սցենարիստն ու ռեժիսորն է: Նրա երրորդ խաղարկային ֆիլմը` "Ձուն", լավագույն ռեժիսորական աշխատանք է ճանաչվել Ֆաջր, Վալդիվիայի, Բանգկոկի ՄԿՓ-երում և ընդհանուր առմամբ` 30 մրցանակի արժանացել, ընդ որում` այնպիսի կարևոր ազգային պարգևների, ինչպիսիք են Ստամբուլի ՄԿՓ-ի "Ոսկե վարդակակաչը" և Անթալիայի ՄԿՓ-ի "Ոսկե նարինջը": Կապլանօղլուի "Կաթը" ևս, որի պրեմիերան կայացել է Վենետիկի ՄԿՓ-ում, ցուցադրվել է աշխարհի տարբեր փառատոներում, միջազգային մրցանակներ բերել, այդ թվում` FIPRESCI-ի մրցանակը` Ստամբուլի ՄԿՓ-ում: Նրա վերջին աշխատանքը` "Մեղրը", որ հոգու ծնունդն է պատկերում, "Յուսուֆ" եռապատումի վերջին մասն է, բեռլինյան "Ոսկե արջի" դափնեկիր: Կապլանօղլուն հեղինակել է նաև պլաստիկ արվեստներին և կինոյին նվիրված մի շարք հոդվածներ, որոնք 1987-2003 թթ. հրապարակվել են "Գերգեդան", "Գյոսթերի", "Ջումհուրիյեթ" և "Սանաթ Դյունյամըզ" հանդեսներում ու թերթերում և թարգմանվել տարբեր լեզուներով: 1990-ին կազմել է Սանկտ Պետերբուրգի Էրմիտաժ թանգարանում Էրոլ Աքյավաշի բացած "Պատկերամարտիկներ " ցուցահանդեսի կատալոգը: 1996-2000 թթ. վարել է "Ռադիկալ" ազգային օրաթերթի "Հանդիպումներ" խորագիրը:
Լեոն Կակով (Բրազիլիա)
Բրազիլահայ Լեոն Կակովը (Լեոն Շատարևյան) կինոքննադատ է, գրող և կինոռեժիսոր: 1977-ին հիմնել է Սան Պաուլուի ՄԿՓ-ն, որը 2010-ին տեղի է ունեցել 34-րդ անգամ: Կակովը Բրազիլիայում ստեղծել է նաև կինոթատրոնների ցանց` նույն տարածքում միավորելով արվեստասերներին և կինոսիրողներին: Նկարահանել է "Միշտ վերադարձիր, Աբաս" կարճամետրաժ ֆիլմը (Ռենատա դի Ալմեյդայի դերակատարմամբ), որը 1999-ին ներկայացվել է Վենետիկի 56-րդ ՄԿՓ-ում: Հրատարակել է այնպիսի վարպետների նվիրված գրքեր, ինչպիսիք են Գաբրիել Ֆիգերոան (1995), Ալեքսանդր Սոկուրովը, Պիեռ Պաոլո Պազոլինին (2002), Յասուձիրո Օձուն (2003), Աբաս Քիառոսթամին և Ամոս Գիտայը (2004), Մանուել դի Օլիվեյրան (2005): "Անվերջանալի կինո" և "Դեռ ժամանակ ունենք" (2006) գրքերի հեղինակն է: 2004-ին եղել է տարբեր ազգերի ռեժիսորների մասնակցությամբ ստեղծված "Բարի գալուստ Սան Պաուլու" ֆիլմի պրոդյուսերը: 2005-ին ձեռնարկել է "Անտեսանելի աշխարհ" խաղարկային կինոնկարի նախագիծը, որի շրջանակներում պորտուգալացի վարպետ Մանուել դի Օլիվեյրան նկարահանել է "Տեսանելիից դեպի անտեսանելի"-ն: Այս կարճամետրաժ աշխատանքով 2008-ին բացվել է Վենետիկի 65-րդ ՄԿՓ-ն: Մանուել դի Օլիվեյրայի "Անժելիկայի տարօրինակ դեպքը" (2010) նոր ֆիլմը ևս արտադրվել է Սան Պաուլուի ՄԿՓ-ի աջակցությամբ և ցուցադրվել Կաննի 63-րդ փառատոնի "Հատուկ հայացք" ծրագրում:
Սերգեյ Լավրենտև (Ռուսաստան)
Ծնվել է 1954-ին Օրյոլ քաղաքում: 1970-ականների կեսից կարիերան սկսել է որպես թատրոնի դերասան: Մոսկվայի Ս. Գերասիմովի անվան համառուսաստանյան պետական կինոինստիտուտի (ՎԳԻԿ) սցենարական և կինոքննադատական բաժինը ավարտելուց հետո 1982-ին աշխատանքի է անցել Պետֆիլմաֆոնդի "Իլյուզիոն" կինոթատրոնում: Վերակառուցման տարիներին դարձել է առաջատար կինոքննադատ, խորհրդային կինոքննադատության "նոր ալիքի" հիմնադիրներից է: Բազմաթիվ հոդվածներ է հրապարակել "Սովետսկի էկրան", "Իսկուսստվո կինո", "Սովետսկայա կուլտուրա" և այլ պարբերականներում: Լավրենտևի "Անվերջ պատմություն" հոդվածից հետո (1987-ի ապրիլ) խորհրդային գրաքննությունը դադարեցրեց կրճատել այն արտասահմանյան ֆիլմերը, որոնք ձեռք էին բերվում խորհուրդների երկրի բազմազգ հանդիսատեսների համար: Խաղացել է Սերգեյ Էյզենշտեյնի դերը Վալերի Օգորոդնիկովի "Պրիշվինի թղթե աչքերը" ֆիլմում (1989), հանդես է եկել նաև Օլեգ Կովալովի "Կոնցերտ առնետի համար" ավանգարդիստական ֆիլմում (1995): 90-ականներին եղել է Կինոարվեստի պատմության ինստիտուտի գիտաշխատող, վարել "Փառատոների շքերթ" և "Կինոմարաթոն" հեռուստածրագրերը: 1999-ից Սոչիի ՄԿՓ-ի, "Սիրո դեմքերը" ՄԿՓ-ի և "Կինոտավրիկ" մանկական ՄԿՓ-ի ծրագրերի տնօրենն է: Այժմ նաև Իվանովոյի` Անդրեյ Տարկովսկու անվան "Հայելի" ՄԿՓ-ի ծրագրերի տնօրենն է: 2002-ից "Օսկարի" ռուսաստանյան կոմիտեի անդամ է: Ռուսաստանի "Նիկե" կինոակադեմիայի և ազգային կինոակադեմիայի ակադեմիկոս է: 2001-ին գրել է "Ցասկոտ և մոլեգին Քլինթ Իսթվուդը" գիրքը: 2009-ին լույս է ընծայել "Կարմիր վեսթերն" գիրքը:
Ֆրիդրիք Թոր Ֆրիդրիքսոն (Իսլանդիա)
Ռեժիսոր, պրոդյուսեր Ֆրիդրիքսոնը ծնվել է 1953-ին Ռեյկյավիկում: Կինոկարիերան սկսել է 1980-ականներին` փորձարարական և վավերագրական ֆիլմերով: 1990-ին հիմնադրել է Icelandic Film Corporation-ը, որը, դառնալով Իսլանդիայի ամենահզոր կինոընկերությունը, արտադրում է Ֆրիդրիքսոնի ֆիլմերը, ինչպես նաև աշխատում Իսլանդիայի այլ ռեժիսորների և պրոդյուսերների հետ: Ֆրիդրիքսոնի միջազգային հեղինակությունը նպաստում է, որպեսզի ընկերությունը համագործակցի այնպիսի գործընկերների հետ, որպիսիք են Լարս ֆոն Թրիերի Zentropa-ն և վերջերս էլ Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպոլայի American Zoetrope-ը: Ֆրիդրիքսոնն աշխատել է Իսլանդիայի երկու ամենահեղինակավոր վիպասանների ու սցենարիստների` Էյնար Մար Գուդմունդսոնի ("Բնության զավակները", "Տիեզերքի հրեշտակները", "Կինոյի օրեր") և Էյնար Կարասոնի ("Սպիտակ կետաձկներ", "Սատանայի կղզին", "Բազեներ") հետ:

Born in Rhinelander, Wisconsin, USA in 1939. San Francisco-based director. Nilsson and co-director John Hanson won the Camera d’Or at Cannes for Northern Lights and Nilsson won the Grand Jury Prize at the Sundance FF for Heat and Sunlight. He is the first American film director to have won both awards. He is also the creator of the Direct Action style of digital filmmaking taught in the Tenderloin yGroup Actor’s Ensemble, San Francisco, and hás been featured in workshops around the world. Nilsson is a pioneer in the techniques of video to film transfer, which led to today’s digital revolution. Recent awards include the Ted M. Larson Award for “outstanding contributions to the film industry” from the Fargo IFF, the Indie Pioneer Award from the Kansas City Filmmaker’s Jubilee, a Filmmaker of the Year award from the Silver Lake FF, Los Angeles, and the Milley Award from the city of Mill Valley for achievement in the Arts. His book of poetry, From a Refugee of Tristan Da Cunha was released in 2007.
Semih Kaplanoglu (Turkey)
Semih Kaplanoglu is one of the most acclaimed writer-director- producers of contemporary filmmaking in Turkey. He received BS in Cinema-Television from the Faculty of Fine Arts, Dokuz Eylül University, Izmir in 1984. He was the scriptwriter and director of the 52 Episode TV serial Şehnaz Tango which was a prestigious work broadcast on Show TV and Inter Star TV Channels at the time. With his third feature film Egg, he received Best Director awards in Fajr IFF, Valdivia IFF and Bangkok World FF. The film received 30 awards in total including important national awards such as the Golden Orange Award (Antalya IFF) and the Golden Tulip Award (Istanbul IFF). His feature film Milk premired at the 2008 Venice IFF, and was also screened at festivals around the world, earning him international awards, such as FIPRESCI Prize at the Istanbul IFF. His recent feature Honey, the third part of the Yusuf Trilogy, winner of Golden Bear Award in Berlinale IFF, traces the origins of a soul. Semih Kaplanoglu, has also written many articles based on plastic arts and cinema, which were translated into foreign languages and published in such magazines and journals as Gergedan, Gösteri, Cumhuriyet, and Sanat Dünyamız between 1987 and 2003. He designed the Icon Exhibit Catalog for Iconoclasts, an exhibition of Erol Akyavaş held in St. Petersburg Hermitage Museum in 1990. He had a column entitled Karşılaşmalar (Encounters) between 1996- 2000 in Radikal, a national daily newspaper.
Leon Cakoff (Brazil)
Brazilian of Armenian origin, critic, writer and filmmaker. His real name is Leon Chadarevian. He created the São Paulo IFF in 1977, making its 34th in 2010. He also set up a chain of theathers in Brasil, mixing audiences in the same spaces for art and major films. Directed the short film (with Renata de Almeida) Come back always, Abbas (selected for the 56th Venice IFF, 1999). Published books dedicated to such masters as Gabriel Figueroa (1995), Aleksandr Sokurov, Pier Paolo Pasolini (2002), Yasujiro Ozu (2003), Abbas Kiarostami and Amos Gitai (2004), and Manoel de Oliveira (2005) and his own books Cinema with No End and We Still Have Time (2006). He is the producer of the 2004 feature film Bem-vindo a São Paulo/ Welcome to São Paulo, shot with the participation of various international directors. In 2005 he started the feature film project Invisible World, part of which is the Portuguese master Manoel de Oliveira’s film From Visible to Invisible. This short was the opening night film in the 65th Venice IFF in 2008. The new Manoel de Oliveira’s film, The Strange Case of Angelica (2010), was also co-produced by the São Paulo IFF and presented in the 63th Cannes FF in the Un Certain Regard category.
Sergei Lavrentiev (Russia)
Born in the city of Oryol in 1954. Lavrentiev began his career as a theater actor in the mid-1970s. In 1982, after graduating from the Department of Scriptwriting and Film Criticism of Moscow All-Russian State University of Cinematography, named after S. Gerasimov (VGIK), he joined “Illusion” movie theater of Gosfilmofond. In the years of “perestroika” he became one of the leading film critics, known as one of the founders of the "new wave" of Soviet film criticism. He has written many articles for numerous publications including Sovietsky Ekran, Iskusstwo kino, Sovietskaya Kultura. After the publication of his article Infinite Story (April 1987) the Soviet censorship stopped cutting the foreign films that were purchased for the distribution among the various Soviet audiences. Lavrentiev played the part of Sergei Eisenstein in Valery Ogorodnikov’s film The Paper Eyes of Prishvin (1989), and appeared in Oleg Kovalov’s avant-garde film Concert for a Rat (1995). In the 1990s Lavrentiev was a scientific associate of the Institute of Film Art History and the host of Parad Festivaley and Kinomarathon TV programs. Since 1999 he is the Program Director of Sochi IFF, Faces of Love IFF, and Kinotavrik International Children FF. At the present he is the Program Director of Ivanovo Zerkalo IFF named after Andrey Tarkovsky, and since 2002 is the member of the Oscar’s Russian Committee. He is an academician of Nika Russian Academy, and Russian National Film Academy. In 2001 he wrote the book Clint Eastwoo:. Furious and Violent, and in 2009 his book Red Western was published.
Fridrik Thor Fridriksson (Iceland)
Born in 1953 in Reykjavik, film director, producer Fridriksson started his filmmaking career with experimental films and documentaries in the early 1980s. He founded The Icelandic Film Corporation in 1990, which has since become Iceland's most important production company. The company produces his films and works with other Icelandic directors and producers. His international reputation led the company to build a network of internationally well-established co-production partner companies, including Lars von Trier's Zentropa and most recently, Francis Ford Coppola's American Zoetrope. He has worked with two of Iceland's most acclaimed novelists and script-writers: Einar Már Guðmundsson (Children of Nature, Angels of the Universe, Movie Days) and Einar Kárason (White Whales, Devils Island, Falcons).